“Mπρέικ” στην παράταση για Καρσίγιακα

2015-05-30T22:49:31+00:00 2015-05-30T23:10:35+00:00.

30/May/15 22:49

Ο Άντριου Γκάουντλοκ έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα και η Καρσίγιακα έκανε το “μπρέικ” με 97-96 επί της Φενέρμπαχτσε Ούλκερ. Το ματς κρίθηκε στην παράταση με δύο βολές του Μπόμπι Ντίξον.

Ο Αμερικανός ήταν ο σταρ του αγώνα, είχε συνολικά 27 πόντους και η ημιτελική σειρά της ΤBL ξεκίνησε εντυπωσιακά. Ο Μελίχ Μαχμούτογλου σκόραρε ένα μεγάλο τρίποντο πριν τις βολές του Ντίξον (96-95) οκτώ δεύτερα πριν το τέλος, οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ του Ντίξον μακριά από την μπάλα ένα δευτερόλεπτο μετά και τελικά ο Γκάουντλοκ δεν μπόρεσε να γίνει ήρωας.

Ο Γιάν Βέσελι είχε 14 πόντους και με ένα φόλοου σχεδόν στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση (85-85). Συνολικά ο Γκάουντλοκ είχε 25 πόντους, ενώ για την Καρσίγιακα ο Χουάν Παλάσιος προσέθεσε 22. Θα είναι ενδιαφέρουσα πλέον η αντίδραση της Φενέρμπαχτσε και επίσης η προσπάθεια της Καρσίγιακα να υπερασπιστεί το 1-0.