Μιλάνο: Νέα “γκέλα” στο πρωτάθλημα χωρίς Σέρχι – Σκόλα!

2020-01-19T22:48:58+00:00 2020-01-20T02:04:20+00:00.

19/Jan/20 22:48

Νέα ήττα για την Αρμάνι Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα στο ιταλικό πρωτάθλημα αυτή την φορά εκτός έδρας με 78-72 από την Μπρέσια και πλέον το ρεκόρ της “έπεσε” στο 11-7, υποχωρώντας στην 5η θέση.

Παρά τις απουσίες των Σκόλα και Ροντρίγκεθ η ομάδα του σπουδαίου Ιταλού προπονητή δεχόμενη μόλις 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 34-29.

Στην τρίτη περίοδο η Μπρέσια “ξέσπασε” επιθετικά και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 27-17 γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 56-51.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης η αντίπαλος του Προμηθέα Πάτρας στο EuroCup, παρά τις δυσκολίες κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη με 78-72, χάρη σε ένα σπουδαίο τρίποντο και φάουλ του Χόρτον και την ψυχραιμία της στις βολές.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λάνσντοουν με 25 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Χόρτον με 20 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ για την Μιλάνο προσπάθησαν ο Σάικς με 19 πόντους και 2 ασίστ και ο Μίτσοφ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πλέον η Μιλάνο ετοιμάζεται για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσει την Φενερμπαχτσέ στην Τουρκία (24/1).

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 29-34, 56-51, 78-72