Ιταλία: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Μπρίντιζι και Φορτιτούντο Μπολόνια!

2020-02-14T20:09:00+00:00 2020-02-14T22:47:41+00:00.

14/Feb/20 20:09

Η Μπρίντιζι έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας κερδίζοντας σε ένα σπουδαίο προημιτελικό την Σάσαρι με 91-86 έχοντας σε τρομερή μέρα τον Μπανκς.

Από το πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ο προημιτελικός ισορροπημένος με αποτέλεσμα η Μπρίντιζι να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 39-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο τίποτα ουσιαστικά δεν άλλαξε με τον ρυθμό να είναι υψηλός και την αναμέτρηση ντέρμπι, αλλά η Μπρίντιζι προηγήθηκε με +3 (64-61) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ισοπαλία στο σκορ ήταν συνεχές φαινόμενο, αλλά ο Μάρτιν της Μπρίντιζι με τρίποντο 21′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το σκορ 88-85 για την ομάδα και ουσιαστικά της χάρισε την πρόκριση που ήρθε με το τελικό 91-86.

Κορυφαίος των νικητών ήταν φυσικά ο Μπανκς με 37 πόντους και 12/20 σουτ, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ είχε για συμπαραστάτη του τον Μάρτιν με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Νίκη-πρόκριση και για Φορτιτούντο!

Στον τελευταίο προημιτελικό του Ιταλικού Κυπέλλου, η Φορτιτούντο Μπολόνια κατάφερε να “λυγίσει” στο φινάλε την Μπρέσια με 76-73 και πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Κορυφαίοι των νικητών που θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά την Μπρίντιζι, ήταν ο Σιμς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Αραντόρι με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.