Μιλάνο: Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο πρωτάθλημα και τώρα… Μπάγερν!

2020-09-27T19:05:23+00:00 2020-09-27T19:05:23+00:00.

27/Sep/20 19:05

Με νίκη ξεκίνησε της φετινές της υποχρεώσεις στο ιταλικό πρωτάθλημα η Αρμάνι Μιλάνο κερδίζοντας εκτός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 87-71.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα της LegaBasket η ομάδα του Έτορε Μεσίνα καθώς παρά την απουσία του Μάλκολμ Ντιλέινι πανηγύρισε το διπλό κόντρα στην Ρέτζιο Εμίλια με 87-71.

Πλέον η Αρμάνι Μιλάνο ετοιμάζεται για την πρεμιέρα και της Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου (2/10, 21:30).

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Ντατόμε με 14 πόντους (3/5 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ο Σιλντς με 14 πόντους (6/13 σουτ), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Χάινς με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο ΛεΝτέι με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ακόμα ο Κέβιν Πάντερ είχε 8 πόντους (3/5 σουτ), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της αντιπάλου του Ηρακλή στο FIBA EuropeCup προσπάθησαν ο Μπόστιτς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Κίζλινκ με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Στα του παιχνιδιού από το πρώτο μέρος η Μιλάνο ήταν καλύτερη αλλά λόγω αμυντικών προβλημάτων δεν κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με προβάδισμα “ασφαλείας” (44-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά κάτι που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να αυξήσουν το προβάδισμα τους στο +11 (65-54) και έγιναν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την νίκη.

Τελικά στην τέταρτη περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε με σερί 6-0 ανεβάζοντας την διαφορά στους 17 πόντους (71-54 στο 33′) “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη και στο φινάλε πανηγύρισε το διπλό με 87-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 40-44, 54-65, 71-87.

Photo Credit: Milano Twitter