Μεγάλο διπλό για Βίρτους Μπολόνια με ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ Βινς Χάντερ – Εκτός έδρας νίκη και για Τενερίφη

2021-01-30T22:27:43+00:00 2021-01-30T22:49:40+00:00.

30/Jan/21 22:27

Με τον Βινς Χάντερ σε καταπληκτική βραδιά η Βίρτους Μπολόνια του Σάσα Τζόρτζεβιτς κέρδισε εκτός έδρας την Κρεμόνα με 88-75 και πανηγύρισε μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς συνεχίζουν την καλή τους πορεία στο ιταλικό πρωτάθλημα όπου πανηγύρισαν μία ακόμα εκτός έδρας νίκη αυτή την φορά απέναντι στην Κρεμόνα με 88-75 δεχόμενοι μόλις 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ήταν σημείο-κλειδί για την επικράτηση τους.

Κορυφαίοι για την Βίρτους Μπολόνια ήταν ο ασταμάτητος άλλοτε ψηλός της ΑΕΚ Βινς Χάντερ με 28 πόντους (12/15 δίποντα), 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μπελινέλι με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ουίμς με 12 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Τεόντοσιτς σε 17 λεπτά είχε 2 πόντους με 1/5 σουτ και 9 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους προσπάθησαν ο Ουίλιαμς με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και ο Πόετ με 13 πόντους, 10 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 35-42, 51-61, 75-88.

Σε άλλο παιχνίδι για την ACB η Τενερίφη δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στην έδρα της Ανδόρα αλλά εν τέλει πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 89-83.

Ο Γκεόργκι Σερμαντίνι για τους νικητές ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Χουέρτας με 13 πόντους, 9 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Σαλίν με 15 πόντους εκ των οποίων οι 9 στο 4ο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικοί.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-43, 66-69, 83-89.