Μιλάνο: Πήρε τη ΜΑΤΣΑΡΑ με Βίρτους με πρώτο σκόρερ τον Γκραντ!

2022-01-05T18:17:57+00:00 2022-01-05T19:09:09+00:00.

05/Jan/22 18:17

Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες από τη Βίρτους Μπολόνια και με απουσίες λόγω κορωνοϊού η Μιλάνο κέρδισε το ντέρμπι στην παράταση με 102-99 με πρώτο σκόρερ τον παραλίγο μοιραίο Τζέριαν Γκραντ.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επέστρεψε με απουσίες στην αγωνιστική δράση μετά τα κρούσματα κορωνοϊού, όμως κατάφερε στην παράταση να “λυγίσει” τη Βίρτους Μπολόνια με 102-99 και να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι του Ιταλικού Πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρέθηκαν στο -9 (95-86) στα 45”, όμως με ένα 9-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα και χαμένες κρίσιμες βολές του Γκραντ, ο Μπελινέλι με ένα μεγάλο τρίποντο στα -12” έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Χολ, η άμυνα της Μιλάνο και ένα άστοχο σουτ στο τέλος του Ουίμς έκριναν τον τελικό νικητή με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο πρώην γκαρτ του Προμηθεα, Τζέριαν Γκραντ, παρά τις άστοχες βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας με 20 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Χολ με 18 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Μπέντιλ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ και ο Σέρχι με 16 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο τρομερός Μπελινέλι είχε 34 πόντους με 6/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μίλος Τεόντοσιτς που αποβλήθηκε με 5 φάουλ είχε 18 πόντους (6/11 σουτ), 10 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Χαϊτέ 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 μπλοκ.

Πλέον η Μιλάνο είναι μόνη πρώτη στην κατάταξη με 12 νίκες και 1 ήττα, ενώ η Μπολόνια έμεινε πιο πίσω με 10 νίκες και 3 ήττες στη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 54-45, 75-65, 95-95, 102-99.