Αρμάνι: Νίκη #19 με πρώτο σκόρερ τον Μήτογλου

2022-03-26T20:35:38+00:00 2022-03-26T23:00:25+00:00.

26/Mar/22 20:35

Στη κορυφή της Ιταλίας παραμένει η Αρμάνι, πάντα μαζί με την Βίρτους, μετά τη νίκη της επί της Βαρέζε με πρώτο σκόρερ τον Μήτογλου.

Στο 19-3 του ιταλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Αρμάνι Μιλάνο, μετά την εύκολη επικράτησή της κόντρα στη Βαρέζε με 95-77.

Το ματς έδειχνε από την αρχή πως δεν θα είναι ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 20-6 στη πρώτη περίοδο, για το +32 στο ημίχρονο (54-32).

Τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια, με την ομάδα του Μεσίνα να μένει έτσι στη κορυφή της βαθμολογίας (19-3 και η Βίρτους), την ώρα που οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 10-13.

Ο Μήτογλου αγωνίστηκε ξανά και μάλιστα ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ σε 23′. 13-9 είχε ο Ταρζέφσκι και από 12 οι Ντάνιελς και Μπαντάσο. Δεν ήταν αρκετός για την Βαρέζε ο Ουολντετενσάε με 18 και ο Μπέιν με 14.

Θυμίζουμε ότι ο Μιλάνο είναι στη τέταρτη θέση της Ευρωλίγκας με 17-8 και θέλει μόνο νίκες, για να κατακτήσει την τρίτη, έχοντας Μπάγερν εντός (29/3), Μονακό εντός (31/3) και Βιλερμπάν εκτός (7/4).

Τα δεκάλεπτα: 20-6, 54-32, 77-47, 95-77

”Αγκαλιά” στην κορυφή η Βίρτους

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε δύσκολα με 78-70 της Ρέτζιο Εμίλια και ”έπιασε” ξανά την Αρμάνι στο 19-3.

Ο Ουίμς με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των νικητών, με τον Σενγκέλια να έχει 15 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ ο Χάκετ σημείωσε 10 πόντους.

Από πλευράς φιλοξενούμενων του 12-11, ο Τσιντσιαρίνι ολοκλήρωσε το ματς με 9 πόντους- 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 34-26, 55-47, 78-70.