Βίρτους: “Αυτοκτόνησε” από το +20 κόντρα στην Μπρίντιζι!

2023-01-22T18:18:30+00:00 2023-01-22T18:18:30+00:00.

22/Jan/23 18:18

Η Βίρτους Μπολόνια μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού “αυτοκτόνησε” στο Πρωτάθλημα Ιταλίας, αφού ηττήθηκε στο τέλος με 78-77 εκτός έδρας από την Μπρίντιζι.

Μία μεγάλη βαθμολογική “γκέλα” έκανε η Βίρτους Μπολόνια, η οποία αν και προηγήθηκε με +20 στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκε επιμέρους σκορ 31-10 στην τέταρτη περίοδο εκτός έδρας από την Μπρίντιζι και ηττήθηκε στο τέλος με 78-77 και το ρεκόρ της έπεσε στο 12-4 παραμένοντας δεύτερη στην κατάταξη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 16-0 και μείωσαν σε 67-63, ενώ ο Μπάουμαν στα 4” τους έβαλε και μπροστά με τρίποντο κόντρα στον Παζόλα με 78-77 και στο τέλος ο Μάνιον αστόχησε στο λέι απ νίκης.

Για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο προσπάθησαν ο Οτζελέγιε με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ζαϊτέ με που έκανε double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους νικητές, οι οποίοι έχουν ρεκόρ 7-8 και παλεύουν για την οκτάδα, ξεχώρισαν ο Πέρκινς με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μπάουμαν με 15 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Πλέον η Βίρτους Μπολόνια θα ταξιδέψει στο Μόναχο, όπου και θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν (27/1, 21:45), στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-38, 57-67, 78-77