Βίρτους Μπολόνια: Ισοφάρισε με άνεση την Αρμάνι και όλα ή τίποτα σε Game 7 στο Μιλάνο! (videos)

2023-06-21T22:25:49+00:00 2023-06-21T23:49:28+00:00.

gadamopoulos

21/Jun/23 22:25

isaia-cordinier-virtus-bologna-olimpia-milano-lba-finals-game-6

Η Βίρτους νίκησε 85-66, πέτυχε πανηγυρικά το 3-3 επί της Αρμάνι και με εκπληκτικό “φίνις” οδήγησε τη σειρά των ιταλικών τελικών σε 7ο ματς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η έδρα μίλησε και πάλι – για έκτη φορά(!) – στους τελικούς της Legabasket και ο τίτλος θα κριθεί σε Game 7. Η Βίρτους επικράτησε με 85-66 της Αρμάνι στη Μπολόνια, το βράδυ της Τετάρτης, και ισοφάρισε τη σειρά σε 3-3!

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο είχε πιο καθαρό μυαλό στην τέταρτη περίοδο και κατόρθωσε να ισοφαρίσει, καθώς κράτησε τους φιλοξενούμενους στο μηδέν για πέντε λεπτά, απλοποιώντας υπέρ της τα πράγματα. Οι γηπεδούχοι, μετά το 67-59 του 30΄, πέτυχαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 14-2 ως το 37΄ και έφτασαν στο +20 (81-61).

Ο τίτλος της ιταλικής λίγκας θα κριθεί σε 7ο ματς, το βράδυ της Παρασκευής στο Μιλάνο, όπου η Αρμάνι θα επιχειρήσει να εκμεταλλευτεί την έδρα για να κατακτήσει το 30ο πρωτάθλημά της, ενώ η Βίρτους θα επιδιώξει το πρώτο «μπρέικ» της σειράς, για τον δικό της 17ο τίτλο.

Οι νικητές στηρίχτηκαν στην εξαιρετική άμυνα της τέταρτης περιόδου, στο 70% στα δίποντα (23/33) αλλά και στην πολυφωνία τους, με πέντε παίκτες με διψήφια παραγωγικότητα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπελινέλι με 14π., τον ακολούθησαν οι Χάκετ και Κορντινιέ που είχαν από 13π., ενώ οι Τζαϊτέ και Σενγκέλια πρόσθεσαν από 11 και 10π. αντίστοιχα.

Για το Μιλάνο, ξεχώρισαν μόνο οι Μέλι και Βόιγκτμαν, που είχαν από 11 πόντους. Ντατόμε και Μέλι πρόσφεραν από 9π., ενώ «στα ρηχά» έμειναν οι Σιλντς (7π., 3/11 σουτ), Νέιπιερ (5π., 2/6 σουτ) και Χολ (4π., 0/5τριπ.)… Η Αρμάνι είχε 14/32διπ., ενώ μετά τα 5/8τριπ. του πρώτου δεκάλεπτου, είχε 5/22 στο υπόλοιπο παιχνίδι, ολοκληρώνοντας τον 6ο τελικό με 10/30 από τα 6,75μ..

Το πρώτο δεκάλεπτο ουσιαστικά χωρίστηκε στα δύο, με ένα μισό για κάθε φιναλίστ. Η Βίρτους μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκε με 7-2 μόλις στο 2΄ και έδειξε ότι θέλει να επιβάλλει το τέμπο της. Η Αρμάνι, πάντως, απάντησε με δύο τρίποντα του Τζίτζι Ντατόμε, για το 13-13, ενώ οι φιλοξενούμενοι, που είχαν 5/8τριπ.(!), πήραν κεφάλι στην εκπνοή της πρώτης περιόδου με 27-23, με εκπληκτικό σουτ του Βόιγκτμαν πίσω από το κέντρο!!!

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα και με σερί 7-0 προσπέρασαν 30-27 στο 13΄. Τούτη τη φορά, όμως, δεν έχασαν το προβάδισμα. Παρά τους 11π. του Νικολό Μέλι για την ομάδα του Μιλάνου, η Βίρτους είχε τον έλεγχο και στο 18΄ βρέθηκε και στο +8, με 45-37, χάρη στις εμπνεύσεις του Ντάνιελ Χάκετ. Οι παίκτες του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο πέτυχαν επιμέρους 26-16 στη δεύτερη περίοδο, αφού τα 10/13 σουτ στο δεκάλεπτο τους έφεραν στο 49-43 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά στην τρίτη περίοδο, αν και η άνοδος του Σενγκέλια, που έφτασε τους 10π., επέτρεψε στη Βίρτους να πάρει το μεγαλύτερο προβάδισμά της, με 56-46 στο 23΄. Η Αρμάνι δεν είχε πολλές λύσεις, έχοντας 2/7διπ. στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ως το 60-57 του 28΄, όμως η Μπολόνια έφτασε και πάλι στο +8 (67-59) στο 30΄, σκορ που έμεινε ως το… 34΄και δεν άλλαξε τα δεδομένα ως το φινάλε.