Αρμάνι Μιλάνο: Ο 26άρης Μίροτιτς δεν της έφτασε κι ηττήθηκε από τη Νάπολι!

2023-10-08T14:01:02+00:00 2023-10-08T14:21:26+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

08/Oct/23 14:01

napoli-milan-nikola-mirotic-legabasket-lba-round-2

Η Αρμάνι Μιλάνο εμφανίστηκε κατώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρόλο που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Νίκολα Μίροτιτς (26 π., 5/10 τρίποντα) ηττήθηκε από τη Νάπολι με 77-68 στην 2η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Αρμάνι Μιλάνο εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε από τη Νάπολι (77-68) στη 2η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μιλάνο είχε στη διάθεσή της και τον ΝτεΒόν Χολ, (ο οποίος ήταν απών στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας και την ήττα στην παράταση από τη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη), όμως δεν είχε τους Κάιλ Χάινς, Μάοντο Λο (θα μείνει εκτός για περίπου 3 εβδομάδες), Μπίλι Μπάρον και Γιοχάνες Φόιγκτμαν!

Παρά τις απουσίες, ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν αυτός που έδωσε ό,τι μπορούσε να δώσει κι έκλεψε τις εντυπώσεις, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 26 πόντους με 5/10 τρίποντα. Παρόλα αυτά, δεν ήταν αρκετός…

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, έμαθε ότι δεν θα αγωνιστεί αυτή την εβδομάδα στην Ευρωλίγκα, καθώς το ματς με την Μακάμπι (12/10) αναβλήθηκε μετά από απόφαση της διοργανώτριας αρχής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα λάθη και την αστοχία της Αρμάνι, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα 8-0 σερί και να πάρουν ένα προβάδισμα +10 πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο μ’ ένα επιμέρους 22-12 μέσα σε 9 λεπτά από την πλευρά των φιλοξενούμενων, μετά από συνεχόμενα καλάθια του Νίκολα Μίροτιτς, επέστρεψαν στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας το σκορ λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου ημιχρόνου.

Κάπου εκεί, όμως η Αρμάνι θυμήθηκε το πρώτο δεκάλεπτο και επανέλαβε τα ίδια…

Η Νάπολι έτρεξε ένα επιμέρους 16-2 και εκτόξευσε ξανά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, κάτι που εκνεύρισε τον κόουτς Έτορε Μεσίνα, παίρνοντας πολύ γρήγορα ένα ακόμη τάιμ άουτ.

Ο Τζέικομπ Πούλεν μαζί με τον Τόμισλαβ Ζούμπσιτς συνέχιζαν να ευστοχούν έξω από την περίμετρο, κάνοντας το 66-54 στο τετράλεπτο πριν το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του Μεσίνα ενώ έδειχναν να έχουν την θέληση, δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς, με τη διαφορά να ανεβαίνει μέχρι και στο +17 (71-54).

Έτσι ήρθε η πρώτη ήττα για την Αρμάνι στο ιταλικό πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τη Νάπολι που έκανε το 2/2!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ζούμσιτς με 17 πόντους (3/6 τρίποντα, 3/4 δίποντα και 5 ριμπάουντ), ενώ από 16 είχαν οι Σοκολόφσκι και Όουενς. Στους 10 σταμάτησε ο Πούλεν.

Όσο για τους ηττημένους, ο Νίκολα Μίροτιτς έβαλε 26 (5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 3/6 δίποντα), 4 ριμπάουντ κι ο Κέβιν Πάνγκος έμεινε στους 9.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-35, 58-47, 77-68