Βίρτους: Με Σενγκέλια οδηγό, κέρδισε την Μπρέσια πριν τη Φενέρ

2023-11-20T22:40:01+00:00 2023-11-20T22:40:56+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Nov/23 22:40

tornike-shengelia-olimpia-milano-virtus-bologna-italian-supercup-semifinal-2023

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Μπρέσια με … και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στο ιταλικό πρωτάθλημα έχοντας επτά νίκες και μόλις μία ήττα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Βίρτους παρά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στην Ευρωλίγκα, συνεχίζει ακάθεκτη στο ιταλικό πρωτάθλημα (7-1), αφού λίγες ημέρες μετά τη νίκη επί της Τρεβίζο την προηγούμενη εβδομάδα, επιβλήθηκε της Μπρέσια με  για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Η Μπρέσια παλεύει για τη δεύτερη θέση στο ιταλικό πρωτάθλημα και πλέον ισοβαθμεί με Τρέντο, Βενέτσια και Νάπολι στο 6-2.

Τρομερός και φοβερός σε ακόμη ένα ματς, ο Τόκο Σενγκέλια, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 10/11 βολές), μαζί με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Θετικός κι ο Ίφε Λούντμπεργκ, που έβαλε 19 πόντους (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Όσο για τους ηττημένους, ο εξαιρετικός Μάσινμπουργκ δεν ήταν αρκετός για την Μπρέσια, ολοκληρώνοντας το ματς με 27 πόντους (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές και 4 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία διαφορά οκτώ πόντων στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, χάρις σε σουτ τριών πόντων του Τόκο Σενγκέλια.

Η Μπρέσια απάντησε με τον Ντέλα Βάλε, μείωσε στους τέσσερις, παίζοντας καλές άμυνες, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε συνεχόμενα λάθη. Ο Λούκα Μπάνκι μετά το τάιμ άουτ που πήρε στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, φαίνεται να ξύπνησε τους παίκτες του και με καλάθια του Λούντμπεργκ και του Σενγκέλια πήραν έναν αέρα εννέα πόντων για πρώτη φορά στον αγώνα.

Από εκεί και πέρα, στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά, όμως ο πληθωρικός Σενγκέλια με κρίσιμα καλάθια έγραψε το τελικό 88-76.

Η Βίρτους σε τρεις ημέρες, θα αντιμετωπίσει τη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη στην Μπολόνια (23/11, 21:30) για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-44, 72-63, 88-76