Αρμάνι: Κέρδισε την Κρεμόνα με ηγετικό Νέιπιερ στην επιστροφή του

2023-12-24T13:47:40+00:00 2023-12-24T18:45:08+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Dec/23 13:47

Napier-armani

Η Αρμάνι ξέχασε γρήγορα την ήττα από τον Παναθηναϊκό κι επικράτησε εύκολα της Κρεμόνα με 74-51 για την 13η αγωνιστική της Lega Basket Serie A στην επιστροφή του Σαμπάζ Νέιπιερ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα, η Αρμάνι ανασύνταξε τα κομμάτια της και με καλή εμφάνιση, επιβλήθηκε της Κρεμόνα με … για την 13η αγωνιστική της Lega Basket Serie A.

Ο νέος… παλιός παίκτης των Ιταλών, Σαμπάζ Νέιπιερ που επέστρεψε πίσω στο Μιλάνο μετά από το μικρό πέρασμά του στον Ερυθρό Αστέρα, “ντεμπούταρε” ξανά με την Αρμάνι στο παιχνίδι με την Κρεμόνα, πετυχαίνοντας μάλιστα 16 πόντους με 3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές και 1 ασίστ.

Μάλιστα, σε εννέα ημέρες από τώρα, με τη νέα σεζόν (2/1, 21:15) η ιταλική ομάδα θα έρθει στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, σ’ ένα παιχνίδι που πιθανότατα θα ντεμπουτάρει στην Ευρωλίγκα και ο Ναζ-Μήτρου Λονγκ για τους “ερυθρόλευκους”.

Σημαντική συνεισφορά για τους νικητές και από τον Ντεβόν Χολ που σημείωσε 14 πόντους έχοντας και 5 ριμπάουντ. Στους 9 σταμάτησε ο Νικόλο Μέλι (4 ριμπάουντ).

Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να έχουν το πάνω χέρι, με τον Χολ και τον Τονούτ να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια, λίγο πριν πάρει τη σκυτάλη ο Σαμπάζ Νέιπιερ, ο οποίος με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους δέκα πόντους.

Η Κρεμόνα προσπάθησε να βρει σκορ σε πρωτεύοντα αιφνιδιασμό, όμως η άμυνα της Αρμάνι και οι γρήγορες επιστροφές της δεν το επέτρεψαν.

Ο Γουέιν Μακάλοου προσπαθούσε σχεδόν μόνος του, η διαφορά μειώθηκε μετά από περίπου ένα δεκάλεπτο κι έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του Έτορε Μεσίνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο πάντως, ένα 20-4 επιμέρους, ήταν αρκετό για την Αρμάνι, η οποία πήρε τη νίκη την παραμονή των Χριστουγέννων.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-22, 54-47, 74-51