Αρμάνι: Ξέσπασε στη Βαρέζε

2024-03-03T18:51:29+00:00 2024-03-03T18:51:29+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Mar/24 18:51

Η Αρμάνι χαμογέλασε ξανά μετά την ήττα-σοκ από τη Βιλερμπάν, έκανε με τα κομματάκια τη Βαρέζε (94-63) του Νίκο Μάνιον και πανηγύρισε την 15η νίκη της στην Serie A.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά το στραβοπάτημα της Βίρτους απ’ την Σάσαρι του Χαραλαμπόπουλου, η Αρμάνι έδειξε τα… δόντια της στην Βαρέζε, διαλύοντά την με …. για την 21η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Μιλάνο κατάφερε να ξεπεράσει γρήγορα το στραπάτσο από τη Βιλερμπάν πριν από λίγα 24ωρα και ξέσπασε στο ιταλικό πρωτάθλημα για να φτάσει την 15η νίκη της (δεύτερη κάτω από την Μπρέσια).

Ο Έτορε Μεσίνα που δεν είχε στη διάθεσή του τον Νίκολα Μίροτιτς εξαιτίας μίας γαστρεντερίτιδας που τον ταλαιπωρεί, είχε σε εξαιρετική μέρα τον Τζιαμπάολο Ρίτσι που πέτυχε 19 πόντους (10 ριμπάουντ) και τους Μέλι και Σιλντς οι οποίοι σημείωσαν από 14 πόντους ο καθένας.

Για τους ηττημένους, ο Νίκο Μάνιον ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι φάνηκε ότι θα εξελιχθεί μ’ αυτό τον τρόπο από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα… δόντια και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Τομ Μπιαλασέφσκι, με τον Σαβόν Σιλντς να ανεβάζει τον δείκτη της διαφοράς μέχρι και το +16. Από εκεί κι έπειτα, ο Νίκο Μάνιον προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, όμως με σχεδόν 45% στα τρίποντα στο πρώτο μέρος απ’ την πλευρά των γηπεδούχων δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.

Στην εξίσωση άρχισε να μπαίνει κι ο Ρίτσι με τον Λο και η διαφορά εκτινάχθηκε στο +31 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά και η Αρμάνι πανηγύρισε μία εύκολη νίκη μετά την ήττα από τη Βιλερμπάν στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 54-30, 81-50, 94-63