Βίρτους Μπολόνια: Κάζο ολκής, ηττήθηκε από την προτελευταία Πέζαρο

2024-03-17T21:20:42+00:00 2024-03-17T22:39:41+00:00.

Μάνος Φυρογένης

17/Mar/24 21:20

VirtusBologna-Legabasket

Τη γλίτωσε στην κανονική διάρκεια, δεν θα συνέβαινε το ίδιο και στην παράταση. Η Βίρτους Μπολόνια ζορίζεται τελευταία και η ήττα (87-86 στην παράταση) από την προτελευταία της ιταλικής λίγκας Πέζαρο, αποτελεί μία ακόμα τρανταχτή απόδειξη.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Δεν ήταν η βραδιά των Ευρωλιγκάτων της Ιταλίας και δεν χωρά η παραμικρή αμφιβολία περί τούτου. Μετά την ήττα της Αρμάνι Μιλάνο, την έκταση της οποίας μάζεψε στο φινάλε, στη Βενετία και η Βίρτους Μπολόνια (16-7) τα βρήκε σκούρα στην έδρα της προτελευταίας Πέζαρο (7-16) σε ματς που κρίθηκε στα 45′ με buzzer beater βολή (88-87) και έμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Τη θέα από ψηλά εξακολουθεί να απολαμβάνει η Μπρέσια παρότι γνώρισε και εκείνη την ήττα στην παράταση από τη Σάσαρι του διψήφιου Χαραλαμπόπουλου (11π.).

Η αρμάδα του Μπάνκι που βρέθηκε μετά την ήττα από τη Ρεάλ και τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 29ης στροφής εκτός εξάδας της Ευρωλίγκας έπειτα από το ξεκίνημα του μαραθωνίου, φάνηκε από την αρχή ό,τι θα έχει προβλήματα στο Πέζαρο.

Παρότι είχε τον έλεγχο του σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς χωρίς όμως να κυριαρχήσει (μάξιμουμ προβάδισμα έξι πόντων), είδε τον Μαρκίς ΜακΝτάφι που έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 23 πόντους, με κρύο αίμα να ευστοχεί για τρεις στα 42” για το φινάλε και να στέλνει το ματς στην παράταση αφού τόσο το μακρινό σουτ του Μπελινέλι όσο και του Τσιντσιαρίνι δεν βρήκαν στόχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Πέζαρο είχε τα ηνία (86-83, 12” πριν το τέλος του αγώνα) όμως πήγε να… βάλει τα χεριάκια της και να βγάλει τα ματάκια της αφού παραχώρησε φάουλ για τρεις βολές στον Μπελινέλι. Η “αλεπού” δεν θα τις έχανε (86-86) και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί σε νέα παράταση μετά το άστοχο drive του MακΝτάφι που πήρε “τραβηγμένη” προσπάθεια, ο Τσιντσιαρίνι κάτι χρωστούσε στη Βίρτους.

Αφού εξασφάλισε το επιθετικό ριμπάουντ ως “ο από μηχανής θεός”, κέρδισε φάουλ στα δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έβαλε την κρίσιμη βολή έχασε την δεύτερη επίτηδες για να τελειώσει ο χρόνος και έδωσε μία τεράστια νίκη στην ομάδα του υποχρεώνοντας τη Βίρτους σε ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα τις τελευταίες εβδομάδες.

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Μάρκο Μπελινέλι με 18 πόντους σε 26′, έχοντας όμως 3/10 τρίποντα. Από 16 είχαν οι Σενγκέλια και Μίκι, στους 15 σταμάτησε ο Λούντμπεργκ.

Μεγάλη εμφάνιση από τους θριαμβευτές ο ΜακΝτάφι με 23 πόντους, τρομερός και ο κομβικός Τσιντσιρίνι με 19 και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-36, 50-53, 72-72κ.δ., 87-86π.