21/Feb/16 21:00

Το σήκωσε στο σπίτι της η Μιλάνο!

21 Feb 2016 2016-02-21T21:51:22+00:00.

- 21 Feb 2016

Τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν πανηγυρίζει η Μιλάνο μετά την επικράτηση της με 82-76 στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας απέναντι στη μαχητική Αβελίνο. Αυτός είναι to 5o κύπελλο στην ιστορία των γηπεδούχων οι οποίοι πανηγύρισαν την κατάκτηση του τροπαίου μπροστά στους οπαδούς τους μετά από 20 χρόνια (1995-96).

Ο Ρακίμ Σάντερς ήρθε στη Μιλάνο μεσούσης της περιόδου για να την οδηγήσει στις επιτυχίες και τα κατάφερε. Ο Αμερικάνος φόργουορντ σημείωσε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος των νικητών μαζί με τον Τζέρελ ΜακΛιν (15π, 6ρ).

Από πλευράς Αβελίνο, ο Τζέιμς Νουναλί ήταν εντυπωσιακός αλλά οι 25 πόντοι του (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές) δεν ήταν αρκετοί για να αποσοβήσουν την ήττα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπρούνο Τσερέλα αγωνίστηκε για περίπου 6 λεπτά και πρόλαβε να μαζέψει 5 ριμπάουντ, μόλις μία μερά μετά την επέμβαση στο μηνίσκο στην οποία υποβλήθηκε.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με πολύ σωστές επιλογές κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά πόντων ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-11. Παρά το γεγονός πως ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ, η Αβελίνο δεν το έβαλε κάτω και με όπλο την επίθεση της διατηρήθηκε κοντά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (43-36).

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια μάλιστα κατάφερε να γίνει ακόμα πιο επικίνδυνη χάρη στον εξαιρετικό Νουναλί. Ο Αμερικάνος φόργουορντ ήταν αυτός που προσπάθησε όσο κανείς άλλος να κρατήσει την Αβελίνο ζωντανή στην υπόθεση νίκη και το πέτυχε αφού με δικούς του πόντους οι “φιλοξενούμενοι” ψαλίδισαν τη διαφορά και μείωσαν σε 60-55

Στην τελική “ευθεία” του παιχνιδιού ωστόσο η Μιλάνο απέδειξε ποιο είναι το αφεντικό. Το δίδυμο των ΜακΛιν και Σάντερς ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και ανέβασε μετά από ώρα το σκορ σε διψήφια επίπεδα (70-59), 3.01′ πριν τη λήξη. Στον υπόλοιπο χρόνο η εικόνα δεν άλλαξε, με τον κόσμο να έχει στήσει το δικό του πάρτι και το τελικό 82-76 να βρίσκει τη Μιλάνο δίκαιη νικήτρια.