Μιλάνο: Σούπερ ΜακΛίν στη νίκη επί της Αβελίνο

2016-10-09T13:58:41+00:00 2016-10-09T15:44:02+00:00.

09/Oct/16 13:58

Η Αρμάνι Μιλάνο συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή της στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας κόντρα στη Μακάμπι…

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα η Μιλάνο επικρατώντας εντός έδρα της Αβελίνο πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 87-81.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Τζαμέλ ΜακΛίν ο οποίος πέτυχε 16 πόντους (4/7 δίποντα, 8/9 βολές) και μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ πολύ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι Σίμον (12π, 6ρ, 4ασ.) και Μάτσβαν (12π, 5ρ).

Όσον αφορά στον πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, εκείνος έμεινε αρκετά χαμηλά με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ αφού αγωνίστηκε μόλις για 12 λεπτά.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κίριλο Φεσένκο κυριάρχησε κοντά στο καλάθι με 22 πόντους (8/9 δίποντα, 6/6 βολές) και 7 ριμπάουντ, με τον Τόμας (19π) και Ράγκλαντ (13π) να ακολουθούν στο σκοράρισμα.

Καθοριστική για την έκβαση του παιχνιδιού ήταν η τρίτη περίοδος όταν το Μιλάνο έτρεξε επί μέρους σκορ 26-16 με αποτέλεσμα να ξεφύγει με +12 (66-54) και στη συνέχεια να μην κινδυνέψει μέχρι το τέλος του αγώνα.