Η Βενέτσια του Μπράμου έσπασε το αήττητο της Αρμάνι

2016-12-11T15:02:32+00:00 2016-12-11T15:17:54+00:00.

11/Dec/16 15:02

Σερί μεγάλων νικών για την ομάδα της κοσμοπολίτικης πόλης.

Η Ουμάνα Βενέτσια του Μάικ Μπράμος ήταν αυτή που σταμάτησε το αήττητο σερί της Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία. Κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό (34-22, 15-19, 23-20) η γηπεδούχος ομάδα επικράτησε με 88-84 της πρωτοπόρου, σταματώντας την στις δέκα συνεχόμενες νίκες.

Βελτίωσε μάλιστα τη θέση της καθώς η Βενέτσια μετράει τώρα ρεκόρ 8-3 και κυνηγάει την Ολίμπια μαζί κυρίως με τη Ρέτζιο Εμίλια. Η Αρμάνι προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, μείωσε στους τρεις πόντους με γκολ φάουλ του ΜακΛιν (80-77) και ο Φιλόι με τρίποντο μισό λεπτό πριν το τέλος “κλείδωσε” τη μεγάλη νίκη.

Ο Μπράμος έπαιξε λεπτά 31 λεπτά και πέτυχε πέντε πόντους (5/6 βολές), ενώ πρώτος σκόρερ για τη Βενέτσια ήταν ο ΜακΓκι με 20 πόντους. Για την Ουμάνα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία σε μεγάλο παιχνίδι καθώς είχε νικήσει μέσα στο Αβελίνο την ακριβώς προηγούμενη αγωνιστική.

Πρώτος σκόρερ για την Ολίμπια ήταν ο Ραρκίμ Σάντερς με 15 ενώ από 14 είχαν οι Καλνιέτις και Ντράγκιτς.