Ιταλία: “Απέδρασε” με Μπράμος η Βενέτσια, κακή εμφάνιση και βαριά ήττα για Μιλάνο! (photo)

2017-10-29T19:01:53+00:00 2017-10-29T19:01:53+00:00.

29/Oct/17 19:01

Τεράστιο διπλό πήρε η πρωταθλήτρια Βενέτσια του Μάικ Μπράμος στην έδρα της Μπολόνια των Λαφαγιέτ-Τζεντίλε με 88-87, ενώ η Σάσαρι συνέτριψε την Αρμάνι Μιλάνο με 90-69!

Στο ματς που διεξήχθη στην Μπολόνια, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 47-39.

Στο δεύτερο μέρος το ματς έγινε ντέρμπι με τους πρωταθλητές να πραγματοποιούν εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και με συνολικό σερί 20-12, αλλά και μεγάλο σουτ του Μπράμος στο τελευταίο λεπτό (88-85), κέρδισαν με 88-87 σε ένα απίστευτο διπλό.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Τζόνσον με 19 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Όρελικ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ είχε 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ο Τζεντίλε έκανε double double με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το άλλο σημαντικό ματς ανάμεσα σε Σάσαρι και Μιλάνο ήταν ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με 43-36. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ήταν “σε άλλο γήπεδο”, με τους παίκτες της Σάσαρι να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν μία μεγάλη και άνετη νίκη με 90-69.

Καλύτεροι για την Σάσαρι ήταν ο Μπάμφορθ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Πλάνινιτς με 17 πόντους.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.