Ιταλία: Μεγάλο break της Τρέντο κόντρα σε Βενέτσια και Μπράμο! (photos)

2018-05-25T22:48:18+00:00 2018-05-25T22:48:18+00:00.

25/May/18 22:48

Ένα μεγάλο διπλό έκανε η Τρέντο στην έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας, Βενέτσια με 80-78 και προηγείται πλέον στην ημιτελική σειρά με 1-0!

Από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την Τρέντο να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το ελάχιστο προβάδισμα με 44-43.

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς με τους φιλοξενούμενους να έχουν συνεχώς το προβάδισμα και τελικά να “κλειδώνουν” το μεγάλο break με καλάθι του Σιλντς 30 δευτερόλεπτα (78-75) πριν την λήξη. Τελικά η Τρέντο κέρδισε την Βενέτσια με 80-78 και έκανε ένα μεγάλο βήμα, για την πρόκριση της στους τελικούς των ιταλικών playoffs.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν, ο Σιλντς με 27 πόντους (11/16 σουτ) και 4 ριμπάουντ και ο Σάτον με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για την Βενέτσια ο Μάικ Μπράμος σε 26 λεπτά, είχε 3 πόντους (1/6 σουτ) και 3 ριμπάουντ.

Πλέον η Τρέντο προηγείται στην σειρά με 1-0 κάνοντας το break, στον πρώτο ημιτελικό και τα επόμενα παιχνίδια θα διεξαχθούν στην έδρα της Βενέτσια (game 2, 27/5) και στο γήπεδο των σημερινών νικητών (game 2, 29/5).

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 43-44, 62-62, 78-80