Αρμάνι Μιλάνο: Τζέρελς σκόραρε, Γκάουντλοκ έκοψε για το δραματικό 3-2! (video)

2018-06-13T22:49:54+00:00 2018-06-13T23:01:42+00:00.

13/Jun/18 22:49

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, η Αρμάνι έκαμψε στις λεπτομέρειες την αντίσταση της σπουδαίας Τρέντο στο Μιλάνο (91-90) κι έκανε το 3-2 στους ιταλικούς τελικούς, φτάνοντας ένα βήμα από τον τίτλο!

Οι φετινοί τελικοί της ιταλικής Legabasket συνεχίζουν να συναρπάζουν, με την Αρμάνι να καταφέρνει στο… νήμα να πάρει τη νίκη, διατηρώντας το πλεονέκτημα έδρας και πλέον απέχε μια νίκη από την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Σιλντς ήταν καταπληκτικός από πλευράς Τρέντο, με 21 εκ των 27 πόντων του στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα έγραψε το 89-90 με τρίποντο στα -15”, αλλά στο φινάλε έβαλε τα κλάματα, αφού έκανε το πέμπτο του φάουλ στον Τζέρελς, σε μια φάση που δεν φαίνεται να κάνει παράβαση, ο οποίος από την πλευρά του με 2/2 βολές έκανε το 91-90 (-6,5”).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία ευκαιρία, αλλά ο Σάτον (15π.) όταν σηκώθηκε για να σκοράρει είδε τον Γκάουντλοκ να τον κόβει και να δίνει έναυσμα για πανηγυρισμούς εκ μέρους των Μιλανέζων, που είναι με 3-2 μπροστά, ενόψει του έκτου τελικού που θα γίνει στην έδρα της Τρέντο την Παρασκευή (15/6, 21:45).

Ο Γκάουντλοκ είχε 16π., ενώ 19π. έκαστος μέτρησαν Γκουντάιτις και Κουζμίνσκας, με τον Τσιντσιαρίνι να προσθέτει 15, την ώρα που η Τρέντο είχε δίπλα στους Σιλντς, Σάτον τους Χογκ (14π., 9ριμπ.) και Γκόμες (12π.).