Μιλάνο: Είπε “αντίο” στην regular season με… νίκη!

2019-05-12T22:35:25+00:00 2019-05-12T22:35:25+00:00.

12/May/19 22:35

Η Αρμάνι Μιλάνο, παρά τις απουσίες της κέρδισε εντός έδρας την Τριέστε με 93-88 για την τελευταία αγωνιστική της regular season, του ιταλικού πρωταθλήματος.

Από το πρώτο μέρος, ο αγώνας είχε εκπληκτικό επιθετικό ρυθμό με την Μιλάνο να παίρνει… “φωτιά” στο δεύτερο δεκάλεπτο, να σκοράρει 39 πόντους (!) και να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια, με 53-43, παρά τις απουσίες των Τζέιμς, Ντέντοβιτς και Όμιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα πίεσαν πολύ και κατάφεραν να μειώσουν σε 67-65, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι “ξύπνησαν” και πανηγύρισαν την νίκη, με 93-88.

Κορυφαίοι για την Μιλάνο ήταν, ο Ντέλα Βάλε με 21 πόντους και 2 ασίστ, ο Κουζμίνσκας με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Τσιντσιαρίνι με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 53-43, 67-65, 93-88