Μιλάνο: Νέα ήττα από Αβελίνο και ένα βήμα από τον… αποκλεισμό!

2019-05-22T22:12:13+00:00 2019-05-22T22:12:13+00:00.

22/May/19 22:12

Με την πλάτη στον “τοίχο” βρίσκεται η Αρμάνι Μιλάνο, αφού ηττήθηκε εκτός έδρας από την Αβελίνο με 69-62 και πλέον είναι πίσω με 2-1, στην προημιτελική σειρά των playoffs, του ιταλικού πρωταθλήματος.

Από το πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με εξαιρετική άμυνα, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 39-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μιλάνο αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 21-10, γύρισε… τούμπα το ματς και πέρασε και μπροστά στο σκορ, όμως στην τελευταία περίοδο δεν “εμφανίστηκε” ποτέ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 69-62 και πλέον να βρίσκεται πίσω στο σκορ στην σειρά με 2-1.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Φιλόι με 15 πόντους και 2 ασίστ, ο Ουντάνο με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Σάικς με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την Μιλάνο ξεχώρισαν, ο Τσιντσιαρίνι με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ταρζέφσκι με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Πλέον η Αβελίνο προηγείται στην σειρά με 2-1 και αν κερδίσει το game 4 που θα διεξαχθεί και πάλι στην έδρα της (24/5), τότε θα ολοκληρώσει την έκπληξη και θα αποκλείσει την ομάδα, του Σιμόνε Πιανιτζιάνι. Αν η Αρμάνι Μιλάνο κάνει το 2-2, τότε η πρόκριση θα κριθεί σε 5ο ματς στην έδρα της.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-29, 49-50, 69-62