Σάσαρι: Έριξε νέα βόμβα στο Μιλάνο, κοντά στον αποκλεισμό η Αρμάνι!

2019-05-31T23:00:57+00:00 2019-05-31T23:21:02+00:00.

31/May/19 23:00

Μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Ιταλίας είναι πλέον η Σάσαρι, η οποία πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο Μιλάνο και είναι κοντά στο να ”πετάξει” εκτός την Αρμάνι!

Στο 2-0 πλέον Αρμάνι και Σάσαρι! Η ομάδα του Μιλάνου έπαθε το απόλυτο μπλακ άουτ στη παράταση και μετά το τελικό 101-112 ψάχνει ένα θαύμα, για να προκριθεί στους τελικούς της ιταλικής λίγκας!

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και μέχρι τη τέταρτη περίοδο, είχαν το προβάδισμα. Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε ο… κατήφορος! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους (24-14 το σκορ της περιόδου) και με τρίποντο του Πιερ στα 15”, οδήγησαν το ματς στη παράταση! Εκεί, ο δρόμος έγινε… αδιάβατος για την Αρμάνι, με το σερί 14-0 της Σάσαρι σε 3′ να είναι το στοιχείο που της έδωσε τελικά το δεύτερο συνεχόμενο ”διπλό”!

Φοβερός και τρομερός για τους νικητές ο Πολονάρα με 29 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Πιέρ να προσθέτει 21! Από πλευράς Αρμάνι, ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς και ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ”καυτός” με 32 πόντους (με 8/12 τρίποντα), ενώ ο Σέρβος πέτυχε 21 πόντους. Στους 17 σταμάτησε ο Τζέιμς Νάναλι.

Η συνέχεια θα δοθεί στην έδρα της Σάσαρι στις 2/6 (21:45), με τους γηπεδούχους να θέλουν το 3/3, για να γράψουν ιστορία!