Ιταλία: Απάντηση της Σάσαρι (3-3) και το πόστερ κάρφωμα της ΧΡΟΝΙΑΣ! (video)

2019-06-20T22:41:50+00:00 2019-06-20T23:23:15+00:00.

20/Jun/19 22:41

Η Σάσαρι πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε την Βενέτσια του πολύ καλού Μάικ Μπράμος με 87-77 και έστειλε την τελική σειρά του ιταλικού πρωταθλήματος σε έβδομο ματς, ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Στο πρώτο μέρος του ματς, η Βενέτσια έδειξε πόσο ήθελε να κατακτήσει από απόψε το πρωτάθλημα και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 40-34.

Στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, η Σάσαρι “ξύπνησε” και με εκπληκτικό επιμέρους σκορ 29-17, γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 66-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία και τελικά κατάφεραν εύκολα, να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 87-77 και να ισοφαρίσουν την σειρά των τελικών.

Πάντως εκτός από την νίκη της Σάσαρι, το παιχνίδι οι φίλαθλοι θα το θυμούνται και για το απίστευτο πόστερ κάρφωμα του ΜακΓκί στο τέλος του ματς, απέναντι στον… άτυχο Ουάτ!

Δείτε την φάση:

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο “καυτός” Κούλεϊ με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τόμας με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Σπίσι με 11 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπράμος ήταν σε πολύ καλό βράδυ με 15 πόντους (4/7 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ενώ επίσης ξεχώρισε ο Ουάτ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Πλέον μετά το 3-3 στην σειρά, οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε game 7 για να αναδειχθεί ο νέος πρωταθλητής Ιταλίας, με την Βενέτσια να διαθέτει το πλεονέκτημα έδρας (22/6).