Ιταλία: Με εκπληκτικό Μπράμος κατέκτησε το πρωτάθλημα η Βενέτσια! (photo)

2019-06-22T22:42:08+00:00 2019-06-22T22:49:15+00:00.

22/Jun/19 22:42

Η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος, ήταν η μεγάλη νικήτρια στον έβδομο τελικό των playoffs με 87-61 απέναντι στην Σάσαρι και κατέκτησε το 4ο πρωτάθλημα Ιταλίας, στην ιστορία της.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι και με “όπλο” την άμυνα τους, διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους, με το οποίο πήγαν (39-30) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, κρίθηκε ουσιαστικά ο τίτλος αφού ο Μάικ Μπράμος και οι συμπαίκτες του ήταν εξαιρετικοί και με επιμέρους σκορ 30-17 “εκτόξευσαν” την υπέρ τους διαφορά στο +22 (69-47). Στο φινάλε τίποτα δεν άλλαξε, αφού η Σάσαρι δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και η Βενέτσια με 87-61 και 4-3 νίκες κατέκτησε το ιταλικό πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο τρομερός Μάικ Μπράμος με 22 πόντους (5/8 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ο Χέινς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Ντέι με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Με αυτόν τον τίτλο, η ομάδα από την Βενετία έφτασε τα τέσσερα πρωταθλήματα Ιταλίας στην ιστορία της και μάλιστα πανηγύρισε το δεύτερο της πρωτάθλημα, την τελευταία τριετία!

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-30, 69-47, 87-61