Σάσαρι: Πήρε το “θρίλερ” και την κούπα κόντρα στην Βενέτσια του Μπράμος! (photo)

2019-09-22T22:50:26+00:00 2019-09-22T22:50:26+00:00.

22/Sep/19 22:50

Η Σάσαρι κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην Ιταλία για την νέα σεζόν, κερδίζοντας στην παράταση του τελικού του Σούπερ Καπ, την Βενέτσια του πολύ καλού Μάικ Μπράμος, με 83-80.

Στο πρώτο ημίχρονο του τελικού του Σούπερ Καπ, η Σάσαρι ήταν εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά κυρίως παίζοντας τρομερή άμυνα κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια, με 41-24!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάικ Μπράμος κατάφερε να… “ξεσπάσει” επιθετικά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πετύχει 24 πόντους και να μειώσει σε 58-48.

Αυτό που έγινε στην τέταρτη περίοδο, ήταν ένα πραγματικό “θρίλερ”, αφού η ομάδα από την Βενετία, είχε βρει ρυθμό και έκανε ότι ήθελε απέναντι στην Σάσαρι και 1:15 πριν το φινάλε προηγήθηκε με 69-67 χάρη σε μεγάλο καλάθι του Φιλόι. Ο ΜακΛιν όμως, έσωσε την ομάδα και με ισοφαρίζοντας 69-69, έστειλε τον τελικό στην παράταση, με τον Φιλόι να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο που κρίθηκε ο νέος κάτοχος του Σούπερ Καπ, οι ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, αλλά η Βενέτσια πατούσε καλύτερα στο παρκέ, όντας και μπροστά στο σκορ (76-74 στο 43′). Με ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 7-2, η Σάσαρι προηγήθηκε 1′ λεπτό πριν την λήξη με 81-78 και έγινε το φαβορί για την νίκη. H Βενέτσια μείωσε σε 81-80, όμως αστόχησε στην δική της επίθεση 25΄δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και τελικά ο Πιερ με 2/2 βολές “καθάρισε” την υπόθεση τίτλος για την Σάσαρι με 83-80!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τζέρελς με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Πιερ με 14 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο ΜακΛιν με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Από την πλευρά της Βενέτσια, ο Μάικ Μπράμος ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ξεχώρισε και ο Σαπέλ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 58-48, 69-69, 83-80