Μιλάνο: Τα “έσπασε” και… έχασε εντός έδρας από την Μπρέσια!

2019-09-29T18:58:24+00:00 2019-09-29T18:58:24+00:00.

29/Sep/19 18:58

Ηχηρό “χαστούκι” δέχθηκε η Αρμάνι Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα, στην 2η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, αφού ηττήθηκε εντός έδρας με 73-65 από την Μπρέσια, έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά από τα 6,75.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα έδειχναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο και κατάφεραν, να μην αφήσουν την Μιλάνο να βρει ρυθμό, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια (31-31), για την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπρέσια βρήκε ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με την τρομερή αστοχία της Μιλάνο από τα 6.75, πήρε σημαντικό προβάδισμα με 6 πόντων (54-48).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, η Μιλάνο προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε και βρέθηκε πίσω με 5 πόντους (62-57), 2′ λεπτά πριν το φινάλε και τελικά γνώρισε την ήττα με 73-65, έχοντας 2/21 τρίποντα και ποσοστό 10%!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Λάνσντοουν με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Βιτάλι με 12 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα προσπάθησαν, ο Ρολ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μακ με 14 πόντους και 2 ασίστ και ο Σέρχι με 8 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Πλέον μετά από αυτή την ήττα, η Αρμάνι Μιλάνο ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου (3/10, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 31-31, 48-54, 65-73