Βίρτους Μπολόνια: Δύσκολη νίκη με “σούπερ” Τεόντοσιτς και τώρα… Προμηθέας!

2019-10-19T21:04:58+00:00 2019-10-19T21:04:58+00:00.

19/Oct/19 21:04

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε στο ιταλικό πρωτάθλημα η Βίρτους Μπολόνια του Μίλος Τεόντοσιτς, κερδίζοντας εντός έδρας με 87-80 την Βαρέζε και πλέον ετοιμάζεται για το εκτός έδρας παιχνίδι του EuroCup, κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας (22/10).

Από το πρώτο μέρος, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς χάρη στην άμυνα της, διατηρούσε ένα σαφές προβάδισμα και αποδείκνυε πως είναι φαβορί για την νίκη και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα με 40-34.

Στην τρίτη περίοδο, η Βαρέζε έπαιξε καλύτερα από ότι σε κάθε άλλο δεκάλεπτο στην άμυνα και μείωσε την διαφορά στους 3 πόντους (57-54), όμως τελικά έφυγε ηττημένη από την Μπολόνια, αφού η Βίρτους στο τέταρτο δεκάλεπτο σημείωσε 30 πόντους και έκανε το 5/5 στο πρωτάθλημα, με 87-80, όντας μόνη πρώτη στην κατάταξη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μίλος Τεόντοσιτς που πέτυχε 19 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της Βίρτους Μπολόνια, ο Μάρκοβιτς με 14 και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού, Βινς Χάντερ που σημείωσε 10 πόντους.

Πλέον η Βίρτους Μπολόνια, ετοιμάζεται για την 4η αγωνιστική των ομίλων του EuroCup, όπου και θα αντιμετωπίσει στην Πάτρα τον Προμηθέα (22/10) του Μάκη Γιατρά.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-34, 57-54, 87-80