Ελλάδα – Λετονία 66-77: Δίκαιη πρώτη ήττα στα προκριματικά! (videos)

2020-11-27T19:46:08+00:00 2020-11-27T21:32:03+00:00.

27/Nov/20 19:46

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας Ομάδα στα Προκριματικά του Ευρωμπάσκετ στο Σαράγεβο καθώς ηττήθηκε από την Λετονία με 77-66.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έπαιξαν καλά κυρίως στην επίθεση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και με την άμυνα τους να αποτελεί την μεγάλη “πληγή” γνώρισαν την άνετη ήττα στο τέλος από την Λετονία με 66-77.

Πλέον η Εθνική μας στο 8ου ομίλου των Προκριματικών του Ευρωμπάσκετ έχει 2-1 ρεκόρ, ενώ αντίθετα οι Λετονοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη και έχουν ρεκόρ 1-2.

Το ματς

Κακό δεύτερο δεκάλεπτο και… -12 για Εθνική

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με το σκορ στο 10-10 (στο 5′), όμως η Εθνική στην συνέχεια παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 9-4 και τρίποντο του Μαργαρίτη προηγήθηκε με 19-14 (στο 8′) αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-20 έπειτα από buzzer beater τρίποντο των Λετονών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική μας είχε σημαντικά αμυντικά προβλήματα καθώς είδε την διαφορά εναντίον της φτάνει αρχικά στο -5 (31-26 στο 15′) και στην συνέχεια στο -7 (35-28 στο 18′) αφού είχε κάνει ήδη 5 λάθη και σούταρε με 25% στα τρίποντα (1/4). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου να είναι πίσω με 42-30 δεχόμενοι συνολικό επιμέρους σκορ 22-9!

“Πληγή” η άμυνα μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Σαράγεβο ξεκίνησε με την άμυνα της Ελλάδας να παραμένει προβληματική και οι Λετονοί φτάνοντας τα 8/15 τρίποντα προηγήθηκαν με +18 (56-38 στο 25′) και έδειχναν να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Αν και η Εθνική βρέθηκε και στο -20 ( 58-38) μείωσε στους 15 (60-45 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 64-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και είχαν πετύχει μόνο 6 πόντους σε 4′ λεπτά με αποτέλεσμα η Λετονία να είναι μπροστά στο σκορ με 67-53. 2′ λεπτά πριν το τέλος η Εθνική παράμενε στο -10 (73-63) και στο τέλος γνώρισε την κακή ήττα με 66-77.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Λετονία απέκτησε προβάδισμα 12 πόντων με επιμέρους σκορ 22-9 το οποίο δεν έχασαν σχεδόν ποτέ στο παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λάκσα με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μέγερλς με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για την “επίσημη αγαπημένη” προσπάθησε ο Αγραβάνης με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-30, 64-50, 66-77.