Βουλγαρία – Ελλάδα 78-84: Εθνική ανατροπή με Αθηναίου “πυρπολητή”! (videos)

2020-11-29T20:06:31+00:00 2020-11-30T01:24:31+00:00.

29/Nov/20 20:06

Η Εθνική μας Ομάδα πραγματοποιώντας μία μεγάλη ανατροπή στο Σαράγιεβο από το -16 και με μεγάλα τρίποντα του Γιάννη Αθηναίου πανηγύρισε την σημαντική νίκη με 84-78 επί της Βουλγαρίας στην παράταση.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου παρότι στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και στο τέλος αντιμέτωποι με το φάσμα της δεύτερης συνεχόμενης ήττας ενώ βρέθηκαν ένα βήμα από την ήττα, με τον εκπληκτικό Αθηναίου οδήγησαν το ματς στην παράταση, όπου και πήραν την νίκη με 84-78.

Πλέον, η Εθνική μας Ομάδα έχει ρεκόρ 3-1 στον όμιλο των Προκριματικών, γεγονός που της εξασφαλίζει και μαθηματικά την παρουσία της στο Ευρωμπάσκετ του 2022. Κι αυτό γιατί στο παιχνίδι που ακολούθησε την αναμέτρηση της Ελλάδας στην “φούσκα” του Σαράγεβο η οικοδέσποινα Βοσνία επιβλήθηκε της Λετονίας με  79-73. Η νίκη μας, λοιπόν, σε συνδυασμό με το άλλο αποτέλεσμα έφερε την πρόκριση στην “γαλανόλευκη” και την Βοσνία, ενώ οι Βούλγαροι και οι Λετονοί με ρεκόρ 1-3 θα παλέψουν για το τρίρο εισιτήριο από αυτό τον όμιλο, έχοντας, μάλιστα, να δώσουν και μεταξύ τους παιχνίδι για την προτελευταία αγωνιστική.

Αδυναμίες σε άμυνα-επίθεση και… -10!

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι η Εθνική μας Ομάδα ούτε στην άμυνα αλλά ούτε και την επίθεση και βρέθηκε να χάνει με double score (14-7 στο 6′) και στην συνέχεια με 19-10 (στο 8′) παρουσιάζοντας και πάλι προβληματική εικόνα μετά την Λετονία. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Βούλγαρους μπροστά στο σκορ με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο ρυθμός έπεσε αισθητά με την Ελλάδα να πίσω πλέον με 10 πόντους (33-23 στο 15′) έχοντας 5 ασίστ, 6 λάθη και 7/21 δίποντα (33%), ενώ αντίθετα στην άμυνα επέτρεπε στους αντιπάλους της να σουτάρουν με 61.5% στα δίποντα (8/13) και με 46,1% στα τρίποντα (6/13)! H διαφορά για την Βουλγαρία έφτασε και στους 16 πόντους (41-25 στο 17′) με συνολικό επιμέρους σκορ 16-8, ενώ η ολοκλήρωση του πρώτου μέρους βρήκε την Ελλάδα πίσω με 41-31 αφού μείωσε με σερί 6-0.

Επέστρεψε αλλά… συνέχισε να κυνηγάει η Εθνική!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Σαράγιεβο ξεκίνησε με την “επίσημη αγαπημένη” επιτέλους να παίζει εξαιρετική άμυνα και να επεκτείνει το σερί από το φινάλε του πρώτου μέρους στο 14-0 μειώνοντας από το 41-25 σε 41-39 (στο 26′), μη δεχόμενη για 6 και πλέον λεπτά πόντο! Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Σκορτόπουλου να δέχεται πάντως επιμέρους σκορ 11-7 και να παραμένει πίσω με 52-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Καββαδά να φτάνει τους 11 πόντους και με επιμέρους σκορ 10-5 η Εθνική μείωσε στον πόντο (57-56 στο 33′) και έδειχνε ικανή να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος η Ελλάδα είχε χάσει τον έλεγχο και ήταν πίσω με 68-60 έπειτα από επιμέρους σκορ 9-4 που δέχθηκε.

Η Βουλγαρία κρατούσε με “νύχια και με δόντια” το προβάδισμα παρά την προσπάθεια της Εθνικής μας στο τελευταίο λεπτό και ήταν μπροστά με 68-63 στα 40′ δευτερόλεπτα. Τελικά η Ελλάδα με 2/2 μεγάλα τρίποντα του Αθηναίου με τα οποία μείωσε σε 70-69 στα 17′, κατάφερε χάρη σε κάρφωμα του Κατσίβελη να στείλει το ματς στην παράταση (71-71) μετά από 1/2 βολές του Κοστόφ.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ελλάδα με 2/2 τρίποντα των Αθηναίου – Μάντζαρη ήταν μπροστά στο σκορ με 77-76 2′ λεπτά πριν το τέλος. Στο τελευταίο λεπτό ο Αγραβάνης με βολές κράτησε το προβάδισμα για την Εθνική (81-78) και με “όπλο” την άμυνα στο τέλος και ένα ακόμα τρίποντο του μεγάλου Αθηναίου πανηγυρίσαμε την μεγάλη νίκη με 84-78!

Που κρίθηκε: Φυσικά στα τρίποντα του Αθηναίου και στο κάρφωμα του Κατσίβελη που οδήγησαν το ματς στην παράταση, αλλά και στο έξτρα πεντάλεπτο όπου η Ελλάδα δέχθηκε μόλις 7 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αθηναίου ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους (6/9 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ακόμα σημαντική συνεισφορά στην νίκη-ανατροπή είχαν ο Καββαδάς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κατσίβελης με 8 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Αγραβάνης με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71κ.δ., 78-84π.