Προκριματικά Ευρωμπάσκετ: Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Λάντμπεργκ οδήγησε σε δεύτερη νίκη την Δανία! (video)

2020-11-29T21:34:15+00:00 2020-11-29T22:47:56+00:00.

Stefanos Tatsios

29/Nov/20 21:34

Eurohoops.net

Ο Γκάμπριελ Ίφε Λάντμπεργκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Δανίας στην σπουδαία νίκη με 91-90 κόντρα στην Τσεχία σκοράροντας 38 πόντους.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Δανία αποτελεί μία από τις μεγάλες εκπλήξεις των τελευταίων ημερών στα Προκριματικά του Ευρωμπάσκετ καθώς κέρδισε και την Τσεχία με 91-90 και έκανε το 2/2, ούσα πλέον σε… τροχιά πρόκρισης.

Ο Γκάμπριελ Ίφε Λάντμπεργκ πραγματοποίησε μία καταπληκτική εμφάνιση αφού αγωνιζόμενος 35 λεπτά έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και είχε 38 πόντους με 7/9 τρίποντα και 14/16 βολές, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!


Από την πλευρά των ηττημένων προσπάθησαν για να “γλιτώσουν” την ήττα ο Πέτερκα με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μπόχατσικ με 17 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Βιόραλ με 16 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Το πρόγραμμα της ημέρας (29/11):

Ολλανδία – Τουρκία 71-73

Γαλλία – Γερμανία 86-74

Δανία – Τσεχία 91-90

Σουηδία – Κροατία 72-87

Μεγάλη Βρετανία – Μαυροβούνιο 74-59

Βουλγαρία – Ελλάδα 78-84

Λιθουανία – Βέλγιο 84-71

Αυστρία – Σλοβενία 64-77

Βοσνία Ερζεγοβίνη – Λετονία 79-73

Η βαθμολογία των ομίλων μετά την 4η ημέρα των Προκριματικών:

1ος όμιλος

Ισραήλ 6 (3-0)
Πολωνία 5 (2-1)
Ισπανία 4 (1-2)
Ρουμανία 3 (0-3)

2ος όμιλος

Ρωσια 5 (2-1)
Ιταλία* 4 (2-0)
Εσθονία 4 (1-2)
Βόρεια Μακεδονία* 2 (0-2)

3ος όμιλος

Βέλγιο 7 (3-1)
Δανία 6 (2-2)
Λιθουανία 6 (1-3)
Τσεχία 5 (1-3)

4ος όμιλος

Κροατία 8 (4-0)
Ολλανδία 6 (2-2 )
Σουηδία 5 (1-3)
Τουρκία 3 (1-3)

5ος όμιλος

Γεωργία 6 (3-0)
Σερβία 4 (1-2)
Ελβετία 4 (1-2)
Φινλανδία 4 (1-2)

6ος όμιλος

Σλοβενία 7 (3-1)
Ουγγαρία* 4 (2-0)
Ουκρανία* 4 (1-2)
Αυστρία* 3 (0-3)

7ος όμιλος

Γαλλία 7 (3-1)
Μαυροβούνιο 6 (2-2)
Μεγάλη Βρετανία 4 )2-2)
Γερμανία 5 (1-3)

8ος όμιλος

Ελλάδα 7 (3-1)
Βοσνία 7 (3-1)
Βουλγαρία 5 (1-3)
Λετονία 5 (1-3)

*ματς λιγότερο

Το αυριανό (30/11) πρόγραμμα: 

Ρωσία – Ιταλία 16:00

Ελβετία – Γεωργία 16:00

Ισραήλ – Πολωνία 17:30

Ουκρανία – Αυστρία 18:10

Σερβία – Φιλανδία 19:00

Ισπανία – Ρουμανία 20:30

Διαβάστε τα τελευταία νέα εδώ