Εθνική Γυναικών: ΤΕΡΑΣΤΙΑ πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ με φινάλε – θρίλερ! (videos)

2021-02-06T21:48:31+00:00 2021-02-07T03:05:55+00:00.

06/Feb/21 21:48

Η Εθνική Γυναικών νίκησε με 55-73 την Βουλγαρία στο φινάλε της φάσης των ομίλων και με το +18 πήρε την μεγάλη πρόκριση στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2021!

Στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2021 προκρίθηκε η Ελλάδα, μετά το 55-73 κόντρα στην Βουλγαρία, στο φινάλε της φάσης των προκριματικών!

Η ”γαλανόλευκη” ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του ματς και παρόλο που είδε τις αντιπάλους της να μειώνουν σε 33-37 στο ημίχρονο, πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο (9-15 επιμέρους) και με την διαφορά στους 10+ πόντους, απλά ”τελείωσε” το ματς χωρίς να κινδυνεύσει, αυξάνοντας μάλιστα και την ψαλίδα.

Τίποτα δεν θα είχε νόημα αν η Φασούλα δεν διαμόρφωνε το τελικό σκορ στο -11” με καλάθι-φάουλ, με την Εθνική να φτάνει στο πολυπόθητο +18 έστω και με αυτόν τον αγωνιώδη τρόπο!

Η νίκη-πρόκριση είναι από μόνη της μία τεράστια υπόθεση για την ομάδα και την Ελλάδα, αλλά αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία, καθώς οι περισσότερες παίκτριες έχουν να αγωνιστούν πάνω από 3 μήνες, με το ”λουκέτο” στις κατηγορίες γυναικών να μην επηρεάζει -όπως φάνηκε- την απόδοσή τους στους ”τελικούς” που έδωσαν στην Λιουμπλιάνα.

Κορυφαίες της Ελλάδας οι Χριστινάκη (15 πόντοι-7 ριμπάουντ), Σπανού (14-7), Φασούλα (16-9) και Παυλοπούλου (13), με την Βουλγαρία να έχει ”διψήφιες” μόνο τις Ιβάνοβα (13-11) και Γκεοργκίεβα (12-6).

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73

Η βαθμολογία στον 1ο όμιλο

Σλοβενία 6-0
Ελλάδα 4-2
Βουλγαρία 2-4
Ισλανδία 0-6

Θυμίζουμε ότι στο Ευρωμπάσκετ 2021 προκρίνονται πέρα από τις οικοδέσποινες Γαλλία-Ισπανία οι 9 πρώτες ομάδες των ομίλων και οι 5 καλύτερες δεύτερες. Στα τελικά βρίσκονται οι Ελλάδα, Σλοβενία, Σουηδία, Μαυροβούνιο, Ρωσία, Βοσνία, Σερβία, Τουρκία, Λευκορωσία, Βέλγιο, Σλοβακία, Κροατία, Ιταλία και Τσεχία.