Ελλάδα – Βόσνια 69-84: Δεν τα κατάφερε η ανανεωμένη Εθνική κι έχασε την πρωτιά στον όμιλο (video)

2021-02-20T17:24:29+00:00 2021-02-20T22:44:08+00:00.

20/Feb/21 17:24

Η Εθνική μας Ομάδα των πολλών απουσιών και νέων προσώπων βρέθηκε σε κακό απόγευμα στη Λετονία και ηττήθηκε για τη προτελευταία αγωνιστική των Προκριματικών του Ευρωμπάσκετ εύκολα από τη Βοσνία με 84-69.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου -αποβλήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο- προσπάθησε παρότι από νωρίς βρέθηκε με διψήφιες διαφορές πίσω στο σκορ να ισορροπήσει την αναμέτρηση, αλλά τα λάθη και η αστοχία στην επίθεση της κόστισαν και γνώρισε τη δίκαιη ήττα με 84-69.

Πλέον η Εθνική μας έχει εξασφαλίσει τη πρόκριση της αλλά μετά την ήττα από τους Βόσνιους έχει ρεκόρ 3-2 και σε συνδυασμό με την διαφορά στο σκορ έχασε και μαθηματικά τη πρώτη θέση.

Το ματς

“Πληγή” η άμυνα για την Ελλάδα

Οι Βόσνιοι είχαν από νωρίς το προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά προβλήματα της Εθνικής μας με 15-10 (στο 6′), ενώ έκλεισαν τη πρώτη περίοδο στο +8 (26-18) αφού η Ελλάδα είχε 1/7 τρίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η διαφορά για τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη έφτασε και στους 11 πόντους (39-28 στο 15′) με την Ελλάδα να έχει αμυντικό πρόβλημα σημαντικό. Oι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου αντέδρασαν και μείωσαν σε 39-35 με σερί 7-0 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 49-37 και τους τυπικά φιλοξενούμενους να απαντούν με επιμέρους σκορ 10-2.

Βρέθηκε στο -24 η Εθνική, πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρίγα ξεκίνησε με την Εθνική μας να δέχεται σερί 7-0 και να βλέπει τη διαφορά να “εκτοξεύεται” στους 19 πόντους (58-39 στο 23′) κάνοντας τα πάντα λάθος σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά έφτασε και στους 24 πόντους (64-40 στο 27′) με το Θανάση Σκουρτόπουλο να αποβάλλεται έπειτα από διαμαρτυρίες και η τρίτη περίοδος έληξε με 64-51 αφού η Ελλάδα πίεσε και μείωσε με σερί 11-0!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Βοσνία έκανε ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 8-1 και ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 20 (72-52 στο 33′) και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη. Οι διεθνείς μας μείωσαν σε 74-62 3′ λεπτά πριν το τέλος με επιμέρους σκορ 10-2 και προσπαθούσαν για τη τεράστια ανατροπή. Τελικά παρά τις προσπάθειες η Εθνική δεν κατάφερε να αλλάξει τη κατάσταση και ηττήθηκε με 84-69.

Που κρίθηκε: Στην επίθεση της Εθνικής μας όπου είχαμε 14 λάθη εκ των οποίων κέρδισαν οι Βόσνιοι πόντους στο transition, αλλά και στο μακρινό σουτ όπου οι παίκτες του Σκουρτόπουλου σούταραν 5/20.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σουλεϊμάνοβιτς έκανε τη διαφορά για τους νικητές με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για την Εθνική κορυφαίος ήταν ο Κατσίβελης ο οποίος παρά τα 7 λάθη του είχε 12 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-49, 51-64, 69-84.

Ελλάδα-Λετονία (19:30)

Ελευθεριάδης: ”Δεν είναι δικαιολογία οι νέοι παίκτες”

Αναλυτικά όσα είπε ο Γιάννης Ελευθεριάδης, ο οποίος αντικατέστησε τον Θανάση Σκουρτόπουλο μετά την αποβολή του:

«Ήρθαμε εδώ με επτά νέους παίκτες, που είναι πρώτη φορά στην ομάδα. Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για μας. Αρχίσαμε το ματς όχι καλά, χωρίς συγκέντρωση, ειδικά στην άμυνα και χάσαμε. Όλο το παιχνίδι προσπαθούσαμε να καλύψουμε τη διαφορά και δεν έπρεπε να βρεθούμε σε αυτή τη θέση. Χάσαμε και τον προπονητή μας για μια διαμαρτυρία. Είναι μια εμπειρία για τους παίκτες μας, την επόμενη φορά θα είμαστε καλύτεροι. Συγχαρητήρια στη Βοσνία και εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας»

Δημήτρης Κατσίβελης: ”Δεν είναι εύκολο να κυνηγάς συνέχεια το σκορ”

Αναλυτικά όσα είπε ο παίκτης της Εθνικής:

«Θέλαμε τη νίκη για να πάρουμε την πρώτη θέση στον όμιλο, αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν ξεκινήσαμε το παιχνίδι με την απαιτούμενη ενέργεια, κυρίως αμυντικά. Δώσαμε πολλά εύκολα καλάθια, ανοιχτά σουτ και πόντους στον αιφνιδιασμό στη Βοσνία. Όταν κυνηγάς στο σκορ σε όλο το ματς δεν είναι εύκολο, ειδικά απέναντι σε μια ομάδα που έχει εμπειρία. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά και να είμαστε έτοιμοι τη Δευτέρα για να δώσουμε ό,τι μπορούμε απέναντι στη Λετονία. Πάντα όταν παίζεις θέλεις να κερδίζεις. Θέλαμε τη νίκη για να πάρουμε την πρώτη θέση στον όμιλο για να κλείσουμε το ταξίδι των παραθύρων με τον καλύτερο τρόπο, αλλά δεν τα καταφέραμε»

Γιώργος Τσαλμπούρης: ”Η Βοσνία το ήθελε περισσότερο”

«Δεν μπορούμε να πούμε πολλά. Αυτά τα ματς κρίνονται στο ποιος το θέλει περισσότερο και η Βοσνία φάνηκε να το θέλει πολύ περισσότερο από μας. Χάσαμε, έχουμε ένα ακόμη ματς τη Δευτέρα και θέλουμε να κερδίσουμε παρότι έχουμε ήδη προκριθεί. Όταν εκπροσωπείς τη χώρα σου πάντα θες τη νίκη».

Στα τελικά Βέλγιο, Τουρκία, Βουλγαρία και Ολλανδία

Το Βέλγιο προστέθηκε στην λίστα των ομάδων που έχουν ήδη προκριθεί στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2022 μετά τη νίκη του επί της Δανίας.

Δανία-Λιθουανία

Η Κροατία είναι ήδη στην επόμενη φάση, με την Τουρκία να κερδίζει την Σουηδία και να προκρίνεται στα τελικά, όπως και η Ολλανδία.

Τουρκία-Κροατία

Ο 6ος όμιλος έχει ήδη ολοκληρωθεί ουσιαστικά με τις Σλοβενία, Ουκρανία και Ουγγαρία να έχουν ήδη πάρει το εισιτήριο.

Ουγγαρία-Ουκρανία (22/2)

Τίποτα ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει στον 7ο όμιλο, με την οικοδέσποινα Γερμανία να μην είναι η μοναδική ομάδα που προχωράει, αφού οι Γάλλοι με τη νίκη τους επί του Μαυροβουνίου (73-71) επίσης προκρίθηκαν.

Μαυροβούνιο-Γερμανία (22/2)

Στην τελική φάση, έχουν ήδη προκριθεί οι οικοδέσποινες Ιταλία, Τσεχία, Γεωργία και Γερμανία, αλλά και οι Ελλάδα, Γαλλία Ισραήλ, Ρωσία, Κροατία, Σερβία, Φινλανδία, Σλοβενία, Ουγγαρία, Ουκρανία, Ισπανία, Πολωνία, Βοσνία, Βέλγιο, Ολλανδία, Τουρκία, Βουλγαρία.