Λετονία – Ελλάδα 94-97: Με clutch Χρυσικόπουλο ολοκλήρωσε ιδανικά τα Προκριματικά! (videos)

2021-02-22T20:45:58+00:00 2021-02-22T21:14:47+00:00.

22/Feb/21 20:45

Η Εθνική μας Ομάδα επιβλήθηκε 97-94 της Λετονίας με “ήρωα” το Λίνο Χρυσικόπουλο, που με τρίποντο ολοκλήρωσε την ανατροπή από το -18 στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου η γαλανόλευκη πήρε τη νίκη κι έκλεισε με χαμόγελα το ταξίδι των Προκριματικών για το Ευρωμπάσκετ 2022.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου για τρία δεκάλεπτα δεν έπαιξαν καλά σε άμυνα και επίθεση, όμως στο φινάλε του ματς με τρίποντο του Χρυσικόπουλου το έστειλε στη παράταση, όπου και τελικά το κέρδισε με 97-94.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Εθνική μας κλείνει τη φάση των Προκριματικών με τη πρόκριση αλλά και με τη δεύτερη θέση του ομίλου με ρεκόρ 4-2, ενώ οι Λετονοί είναι ουραγοί και αποκλεισμένοι με 1-5.

Το ματς

Κακό δεύτερο δεκάλεπτο για την Εθνική

Καλύτερα μπήκε η Εθνική μας Ομάδα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2 (στο 3′), όμως οι Λετονοί με επιμέρους σκορ 13-6 ισοφάρισαν σε 15-15 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-23 υπέρ της Ελλάδας με τους Μαργαρίτη – Σαλούστρο να έχουν από 7 πόντους.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου “εξαφανίστηκαν” από το παρκέ και δεχόμενοι επιμέρους σκορ 18-5 βρέθηκαν πίσω με 41-30 (στο 16′)! Η διαφορά έφτασε και στους 15 για τη Λετονία (47-32 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Εθνική να μειώνει σε 51-42 με δικό της επιμέρους σκορ 10-4.

Το έκανε “θρίλερ” η Εθνική!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρίγα ξεκίνησε με την Ελλάδα να καταφέρνει να χαμηλώσει το ρυθμό στο παρκέ, αλλά τη Λετονία να διατηρεί μία σημαντική διαφορά στα όρια του διψήφιου (57-48 στο 25′). Οι Λετονοί ανέβασαν με επιμέρους σκορ 12-6 τη διαφορά ξανά στους 15 (69-54 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι διεθνείς μας με επιμέρους σκορ 9-3 το έκαναν ντέρμπι μειώνοντας σε 72-68 (στο 34′) χάρη στην άμυνα ζώνης. 3′ λεπτά πριν το τέλος ο Παπαδάκης με ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 75-75 και έβαλε “φωτιά” στο παρκέ. Ο Παπαδάκης και πάλι στο 39′ έβαλε μπροστά με τρίποντο την Εθνική με 78-77 ξανά μετά τη πρώτη περίοδο, ενώ στα 46′ ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 79-79.

Στα 25′ όμως ο Ζόρικς με τρίποντο έχρισε ακλόνητο φαβορί για τη νίκη τη Λετονία με 82-79, όμως ο Χρυσικόπουλος στα 9,5 ισοφάρισε σε 82-82 και ο αγώνες πήγε στη παράταση!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα οι επιθέσεις είχαν το πρώτο λόγο και περίπου 2:30 πριν το τέλος η Ελλάδα προηγήθηκε με 90-88. Η Εθνική μας τελικά πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 97-94, αφού στο τελευταίο λεπτό ήταν μπροστά με 95-94 και δεν δέχθηκε πόντο ενώ στο φινάλε κέρδισε και αντιαθλητικό φάουλ.

Που κρίθηκε: Στο τρίποντο του φυσικά του Χρυσικόπουλου που έστειλε το παιχνίδι στη παράταση και στην άμυνα της Εθνικής μας στο τελευταίο λεπτά του έξτρα πενταλέπτου όπου δεν δέχθηκε πόντο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κατσίβελης ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Χρυσικόπουλος με 17 πόντους, ο Σαλούστρος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μαργαρίτης με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82, 94-97.