Εθνική: Νικηφόρο ντεμπούτο Πιτίνο με πολλές απουσίες και… περισσότερες δοκιμές! (videos)

2021-06-18T21:06:44+00:00 2021-06-19T00:03:37+00:00.

18/Jun/21 21:06

Η Εθνική μας Ομάδα στην πρεμιέρα του Ρικ Πιτίνο παρά τις απουσίες και τα αγωνιστικά προβλήματα ξεκίνησε με νίκη το τουρνουά “Ακρόπολις” κερδίζοντας στη πρεμιέρα του ΟΑΚΑ με 101-98 το Μεξικό, έχοντας για πρωταγωνιστές του Σλούκα και Μήτογλου.

Όπως ήταν λογικό η ομάδα του Ρικ Πιτίνο παρουσίασε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της και έδειξε πως θέλει αρκετή δουλειά μέχρι το Προολυμπιακό του Καναδά, όμως επιθετικά εμφάνισε καλά στοιχεία και με τους Κώστα Σλούκα, Ντίνο Μήτογλου και Χάρη Γιαννόπουλο κέρδισε στη πρεμιέρα του “Ακρόπολις” το Μεξικό με 101-98 και αυτή η νίκη αποτέλεσε την πρώτη του Αμερικανού προπονητή με την “επίσημη αγαπημένη”.

Να επισημανθεί πως η Ελλάδα έχει αρκετές απουσίες στη προετοιμασία της και δυστυχώς ο κόουτς Πιτίνο έκανε γνωστό μετά το τέλος του αγώνα πως ο τραυματισμός του Γιώργου Πρίντεζη στον αχίλλειο είναι σοβαρός και εξαιτίας του θα χάσει το Προολυμπιακό τουρνουά!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εθνική μας Ομάδα έχει μπροστά της την δεύτερη μέρα του “Ακρόπολις” όπου θα αντιμετωπίσει το Πουέρτο Ρίκο (19/6, 20:00), ενώ το Μεξικό θα δώσει φιλικό νωρίτερα (19/6, 17:00) με τη Σερβία.

Καλή επιθετικά και στο +8 με Μήτογλου – Σλούκα η Ελλάδα!

Η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά το φιλικό και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-11 (στο 5′) παρότι ο Ντίνος Μήτογλου είχε ήδη 5 πόντους. Η άμυνα της Ελλάδας συνέχισε να κάνει… νερά (17-19 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Πιτίνο πάντως να κάνουν επιμέρους σκορ 9-1 και με 8/11 δίποντα να προηγούνται με 26-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 11-5 ισοφάρισαν σε 31-31 (στο 14′), αλλά η Εθνική μας σε αυτό το σημείο βρήκε επιθετικό ρυθμό με τους Σλούκα – Μήτογλου και πετυχαίνοντας 17 πόντους σε 4′ λεπτά πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με +7 (48-41 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-44.

“Ζορίστηκε” αλλά το καθάρισε η Εθνική

Το δεύτερο μέρος του φιλικού στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την “επίσημη αγαπημένη” να διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας (64-55 στο 25′) με τον Σλούκα να έχει 15 πόντους και 4 ασίστ. Ντάνιελ και Ορλάντο με 16 και 14 πόντους έκαστος κρατούσαν “ζωντανό” το Μεξικό (71-66 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 74-68.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς είχε εξελιχθεί σε ένα είδους ντέρμπι με την Ελλάδα να προηγείται πλέον με μία μικρή διαφορά (80-76 στο 34′). Οι παίκτες του Πιτίνο με επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +12 (89-80 στο 37′) και έδειχναν να “καθαρίζουν” την υπόθεση φιλική νίκη. Στα 42′ δευτερόλεπτα το Μεξικό πάλεψε για την ανατροπή μειώνοντας σε 96-93 με επιμέρους σκορ 13-7, αλλά τελικά η Εθνική ξεκίνησε με νίκη (101-98) το “Ακρόπολις”!

Που κρίθηκε: Στο 34ο λεπτό το Μεξικό μείωσε σε 80-76, όμως ένα επιμέρους σκορ 12-4 της Εθνικής την έβαλε μπροστά με +12 (92-80 στο 36′) και “κλείδωσε” ουσιαστικά το θετικό αποτέλεσμα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σλούκας ήταν απολαυστικός με 24 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ επίσης εξαιρετικός ήταν και ο Μήτογλου με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Επίσης διακρίθηκαν ο Γιαννόπουλος με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Παπαγιάννης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 52-44, 74-68, 101-98.