Εθνική: Εκτός ο Παπαγιάννης – Η 12άδα για το ματς με το Πουέρτο Ρίκο (photo-video)

2021-06-19T17:46:43+00:00 2021-06-19T19:08:54+00:00.

19/Jun/21 17:46

Οι Παπαγιάννης, Λαρεντζάκης, Μποχωρίδης και Γιαννόπουλος θα είναι εκτός από την 12άδα της Εθνικής μας για το ματς με το Πουέρτο Ρίκο (20:00).

Η ΕΟΚ γνωστοποίησε τους 12 που θα αγωνιστούν απόψε για την Εθνική Ελλάδας στον αγώνα με το Πουέρτο Ρίκο (20:00).

Συγκεκριμένα ο Ρικ Πιτίνο επέλεξε τους Ρογκαβόπουλο, Χρυσικόπουλο, Λούντζη, Κατσίβελη, Καββαδά, Σλούκα, Αθηναίου, Μουράτο, Χουγκάζ, Αντετοκούνμπο, Κασελάκη, και Μήτογλου, αφήνοντας εκτός τους Παπαγιάννη, Λαρεντζάκη, Μποχωρίδη και Γιαννόπουλο.

Φυσικά εκτός είναι και ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος δεν θα αγωνιστεί καθόλου στο Ακρόπολις, ο Νικ Καλάθης, που θα ενσψματωθεί από βδομάδα και ο Γιώργος Πρίντεζης, που, όπως και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, θα χάσει το Προολυμπιακό.

Σερβία: “Διέλυσε” το Μεξικό με 100άρα και έκανε το 2/2 στο “Ακρόπολις”

Η Σερβία όπως και με το Πουέρτο Ρίκο έτσι και στη δεύτερη ημέρα του τουρνουά “Ακρόπολις” στο ΟΑΚΑ έκανε επίδειξη δύναμης και “διέλυσε” το Μεξικό με 104-67.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ συνέχισε όπως και με το Πουέρτο Ρίκο της δοκιμές της στο παρκέ εν όψει Προολυμπιακού τουρνουά στο Βελιγράδι (29/6 – 4/7) και “συνέτριψε” και το Μεξικό στο ΟΑΚΑ με 104-67 κάνοντας το 2/2 στο τουρνουά “Ακρόπολις” δείχνοντας πως διαθέτει ποιότητα παρά τις απουσίες της.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Σερβία θα ολοκληρώσει το “Ακρόπολις” απέναντι στην Εθνική μας Ομάδα (20/6, 20:00), ενώ το Μεξικό θα αποχαιρετίσει την Αθήνα στο ματς με το Πουέρτο Ρίκο (20/6, 17:00).

Το ματς

Η Σερβία από το πρώτο ημίχρονο έδειξε τις διαθέσεις της και παρότι δέχθηκε 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (27-20), κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και να πάρει προηγούμενη με 51-35 στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μεξικανοί παραδόθηκαν πλήρως στις ορέξεις της ομάδας του Κοκόσκοφ η οποία είχε βρει για τα καλά ρυθμό στην επίθεση σκοράροντας 34 πόντους (85-48) και στο φινάλε οι Σέρβοι “ξέσπασαν” πετυχαίνοντας μία εύκολη κατοστάρα και κάνοντας το 2/2 στο τουρνουά με 104-67.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου οι Σέρβοι παίζοντας καλά σε άμυνα και επίθεση πήραν διαφορά 16 πόντων (51-35) και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους.

Παίκτης-κλειδί: Ο νεαρός Πετρούσεφ έκανε τη διαφορά με 23 πόντους (8/9 δίποντα) και 9 ριμπάουντ, ενώ ξεχώρισε και ο Ντόμπριτς με 17 πόντους (5/5 σουτ) και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-35, 85-48, 104-67.