Εθνική Ελλάδος: Ζόρικη… νίκη με Πουέρτο Ρίκο και μεγάλο κέρδος τον Αντετοκούνμπο (videos)

2021-06-19T21:01:03+00:00 2021-06-19T21:17:38+00:00.

19/Jun/21 21:01

Η Εθνική μας δυσκολεύτηκε απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο, όμως στο τέλος ήταν ανώτερη, παίρνοντας τη νίκη με 77-69 και κάνοντας το 2/2, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να είναι ο κορυφαίος της “επίσημης αγαπημένης”.

Tου Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Εθνική μας πήρε τη νίκη απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο με 77-69 και έκανε το 2/2 στο “Ακρόπολις”, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ετοιμάζεται για τον “τελικό” της Κυριακής (20/6) με την Σερβία.

Μεγάλο κέρδος για τον Ρικ Πιτίνο, ο οποίος άφησε εκτός τους Παπαγιάννη, Λαρεντζάκη, Μποχωρίδη και Γιαννόπουλο, ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο, που με την απόδοσή του ξεχώρισε για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μήτογλου, Καββαδάς, Λούντζης και Αθηναίου.

Το ματς:

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε ΠΟΛΥ άσχημα, με τη γαλανόλευκη να έχει θέματα κυρίως στην επίθεση, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί γρηγορα πίσω με 10 πόντους (4-14, 7’). Η διαφορά έφτασε και στους 11 λίγο αργότερα (7-18, 8’), όμως κάπου εκεί οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έδειξαν αντίδραση και με ένα σερί 7-0 έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο 14-18.

Ο Αθηναίου μείωσε στους 2 (16-18, 11’), με το Πουέρτο Ρίκο να συνεχίζει όμως να έχει το προβάδισμα, παρότι η Εθνική μας ήταν σταθερά κοντά στο σκορ (25-29, 17’). Κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Κώστα Αντετοκούνμπο. Ο σέντερ της Ελλάδας και των Λέικερς έβγαλε μεγάλες φάσεις σε άμυνα και επίθεση, έχοντας 6 σερί πόντους (τελείωσε με 7 το ημίχρονο) και 2 μπλοκ. Κάπως έτσι το σκορ έγινε 31-29, ενώ μια βολή του Κασελάκη και ένα φλότερ του Γκάντια, διαμόρφωσαν το 32-31 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι πλέον είχε γίνει «ντέρμπι» με τις δύο ομάδες να είναι σταθερά κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Κάπως έτσι και μετά από ένα λέι απ του εξαιρετικού Κλαβέλ, το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Ελλάδα πίσω στο σκορ με 47-50.

Ίδια εικόνα και στην τέταρτη περίοδο, με την Εθνική μας να βρίσκει λύσεις, κυρίως με τον Βασίλη Καββαδά, αλλά το Πουέρτο Ρίκο να έχει πάντα απαντήσεις στις προσπάθειες των παικτών του Ρικ Πιτίνο (60-58, 35’). Η πίεση στην άμυνα και η ηγετική παρουσία του Κώστα Σλούκα έστειλαν την Εθνική μας στο +7 με 70-63 (37′), ενώ στη συνέχεια ένα μεγάλο τρίποντο του Λούντζη και ένα καλάθι του Αντετοκούνμπο έκαναν το σκορ 75-67 και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 77-69 και νίκη για την Ελλάδα που έκανε το 2/2 στο “Τουρνουά Ακρόπολις”.

Δεκάλεπτα: 14-18, 32-31, 47-50, 77-69.

Πού κρίθηκε:

Η Εθνική μας στο τέλος πίεσε στην άμυνα και βρήκε σκορ στο ανοιχρό γήπεδο, σκοράροντας 30(!) πόντους στην τελευταία περίοδο. Αυτό ήταν και το κλειδί της νίκης.