Επιβλητική Τσεχία μας έστειλε σπίτι και πάει… Τόκιο! (videos)

2021-07-05T02:44:15+00:00 2021-07-05T02:49:03+00:00.

05/Jul/21 02:44

Η Εθνική μας Ομάδα εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Βικτώρια απέναντι στην εντυπωσιακή Τσεχία και γνώρισε την “βαριά” ήττα αποκλεισμού από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο με 97-72.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο μπορεί να αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στη προετοιμασία του Προολυμπιακού, όμως με τις εμφανίσεις τους στο Καναδά έδειξαν ικανοί να πετύχουν τη μεγάλη υπέρβαση και να προκριθούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Τελικά η Τσεχία αποδείχθηκε πολύ ανώτερη από την Εθνική μας και την απέκλεισε με το άνετο 97-72 παίρνοντας δίκαια το εισιτήριο για την Ιαπωνία!

Έτσι η Ελλάδα για τρίτη συνεχόμενη Ολυμπιάδα μετά του Λονδίνου και του Ρίο δεν θα δώσει το παρών, ενώ δεν “έσπασε” και τη… κατάρα των Προολυμπιακών τουρνουά καθώς από τα 13 που έχει συμμετάσχει έχει κερδίσει μονάχα της Αθήνας το 2008.

Το ματς

Από το -14, στο -7 στα αποδυτήρια η προβληματική αμυντικά Εθνική

Η Εθνική όπως και στον ημιτελικό με την Τουρκία δεν ξεκίνησε καλά το ματς και στο 4ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-4 (!) και είδε τον Βέσελι να σκοράρει γρήγορα 6 πόντους. Η διαφορά πήγε και στους 14 (20-6 στο 5′) με την Ελλάδα να χάνει λέι απ και να μην παίζει καθόλου καλά στην άμυνα, ενώ στο 8ο λεπτό η διαφορά μειώθηκε στους 7 (22-15) με τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει 5 πόντους. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους παίκτες του Πιτίνο στο -10 (32-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού μπορεί η άμυνα μας ακόμα να είχε μεγάλο πρόβλημα, αφού οι αλλαγές στα σκριν δεν έβγαιναν, όμως η Εθνική μείωσε με τους Σλούκα – Παπαγιάννη σε 36-31 (στο 13′). Οι Τσέχοι έλεγχαν το ρυθμό απέναντι στη δεύτερη πεντάδα της Εθνικής και παρέμεναν άνετα μπροστά στο σκορ με 42-36 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Τσεχία μπροστά με 50-43 και για την Ελλάδα πρωταγωνιστές να είναι οι Παπαγιάννης (12 πόντους) και Λαρεντζάκης (10 πόντους) και ο Ρογκαβόπουλος παίκτης-κλειδί με ένα τρίποντο, τρία ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Όλα τελείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο…

Το δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου τελικού στη Βικτώρια ξεκίνησε με την Εθνική να είναι λίγο βελτιωμένη μόνο αμυντικά και να βρίσκεται πίσω στο σκορ εύκολα με -12 (59-47 στο 25′), βλέποντας τους Τσέχους να έχουν πλέον το πρώτο λόγο για τη πρόκριση. Η Ελλάδα όλο και γινόταν χειρότερη και ο Μποχάτσικ έστειλε  αρχικά τη διαφορά στο +19 (70-51 στο 28′) και ο Σταοράνσκι στη συνέχεια στους 23 (76-53) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 81-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τους διεθνείς μας να μην έχουν καθόλου ψυχολογία, τη διαφορά να είναι τεράστια (86-57 στο 33′) και τη Τσεχία να είναι “αγκαλιά” με τη πρόκριση.  3′ λεπτά πριν το φινάλε η Τσεχία είχε ήδη προκριθεί με το σκορ στο – και στο φινάλε πανηγύρισε τη πρώτη πρόκριση της ιστορίας της σε Ολυμπιακούς Αγώνες με 97-72!

Που κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο όπου με συνολικό επιμέρους σκορ 31-11 οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 81-54 στο 30′ διαφορά που φυσικά η Εθνική δεν μπορούσε να καλύψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άουντα έκανε τεράστιο ματς με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ καθοριστικοί για την Τσεχία ήταν ο Βέσελι με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα και ο Σατοράνσκι με 12 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72.