Εθνική: Ήττα… πισωγύρισμα στην Αγγλία (video)

2021-11-25T21:17:58+00:00 2021-11-26T18:31:11+00:00.

25/Nov/21 21:17

Η Εθνική μας δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία και γνώρισε την ήττα με 78-69, ξεκινώντας άσχημα την παρουσία της στα παράθυρα ενόψει του Παγκοσμίου του 2023.

Αποστολή στο Νιουκάστλ: Βαγγέλης Ιωάννου/ info@eurohoops.net

Παρότι η Εθνική βρέθηκε στο +15 στο 23′, η συνέχεια ήταν τραγική, με τους διεθνείς μας να κάνουν κάκιστη εμφάνιση και να γνωρίζουν την ήττα με 78-69.

Η Ελλάδα είναι χαρακτηριστικό πως δέχθηκε ένα επιμέρους 45-21 στα τελευταία 17 λεπτά, νούμερο χαρακτηριστικό για την κακή εικόνα των διεθνών μας.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Ελλάδας από το Μεγάλη Βρετανία μετά το 1984 και την ήττα στο Προολυμπιακό του Παρισιού. Η “επίσημη αγαπημένη” αγωνίστηκε με πένθος στη φανέλα της μετά την απώλεια της Βάσως Μπεσκάκη.

Αυτό το αποτέλεσμα ήταν κακό για την Εθνική, όμως στον όμιλο περνούν 3, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί να γυρίσει την κατάσταση άνετα, ενώ θυμίζουμε πως τα αποτελέσματα οι ομάδες θα τα κουβαλήσουν και στον επόμενο γύρο.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα στην αρχή (13-13, 6’). Ένα μικρό ξέσπασμα της Ελλάδας έκανε το σκορ 13-18, όμως οι απάντηση των Βρετανών ήταν άμεση. Κάπως έτσι, το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 23-23.

Η Βρετανία πήρε το προβάδισμα (27-23, 12’), κρατώντας το για αρκετή ακόμα ώρα (29-28, 15’). Ο Γκίκας βγήκε και πάλι μπροστά και μαζί με τον Αγραβάνη έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην Ελλάδα (32-36), με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-38.

Η Εθνική μας μπήκε με σπασμένα τα φρένα στο δεύτερο ημίχρονο. Γκίκας, Ρογκαβόπουλος και Γόντικας έδωσαν ενέργεια στην Εθνική μας και ένα σερί 0-10 έκανε το σκορ 33-48 (23’), έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Όχι για πολύ όμως. Η Εθνική μας στα υπόλοιπα 7’ δέχθηκε 23 πόντους, σκοράροντας μόλις 9, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να επιστρέψουν.

Μάλιστα οι Βρετανοί δεν έμειναν μόνο εκεί, φτάνοντας στο +4 (61-57, 32’), ενώ λίγο μετά ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +9 (69-60, 34’), με καταιγισμό τριπόντων. Η ψαλίδα άνοιξε ακόμα και στους 13 (73-60, 35’), με την Εθνική μας να παίζει βιαστικά και να μην έχει καμία σωστή επικοινωνία σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά μειώθηκε στους 9 (73-64), όμως η Εθνική μας συνέχισε να μην έχει καθαρό μυαλό επιθετικά και να αστοχεί σε συνεχόμενες επιθέσεις. Ο Σαλούστρος μείωσε στους 7 (74-67, 39’), όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός. Τελικό σκορ 78-69 και ήττα για την Εθνική μας στα παράθυρα ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλου του 2023.

Παίκτης κλειδί:

Ένας παλιός μας γνώριμος ήταν εκείνος που έκανε την μεγαλύτερη ζημιά, με τον άλλοτε παίκτη της Κύμης και του Ηρακλή, Τέντι Οκερεαφόρ να έχει 19 πόντους.

Πού κρίθηκε:

Μετά το 33-48 η Εθνική μας έπεσε… για ύπνο, γνωρίζοντας βαριά ήττα. Το επιμέρους σκορ ήταν 45-21! Παράλληλα οι γηπεδούχοι έριχναν… βότσαλα στον ωκεανό από το τρίποντο, έχοντας 9/16.

Τουρκία-Μεγάλη Βρετανία (28/11, 18:00)

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Σερβία πήρε τεράστια νίκη επί της Λετονίας με το εντυπωσιακό 101-100, ενώ Εσθονία και Σλοβενία πήραν τεράστια διπλά σε Γερμανία και Κροατία αντίστοιχα.