Ελλάδα – Λευκορωσία: Στην Θεσσαλονίκη ήρθε η πρώτη νίκη! (videos)

2021-11-28T18:05:32+00:00 2021-11-28T19:11:51+00:00.

28/Nov/21 18:05

Η Εθνική μας Ομάδα πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου κερδίζοντας τη Λευκορωσία σχετικά εύκολα στο τέλος με 77-67 και αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισης.

Μπορεί ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου η Ελλάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λευκορωσία στο “Nick Galis Hall”, όμως με την άμυνα να της να κάνει τη διαφορά και τους ψηλούς της πήρε τη πρώτη νίκη στα Προκριματικά με 77-67.

Πλέον η Εθνική μας Ομάδα έχει ρεκόρ 1-1 και ισοβαθμεί με τους Λευκορώσους, αλλά το πιο σημαντικό είναι πως έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης.

“Σούπερ” δεύτερο δεκάλεπτο και με +8 η Εθνική στα αποδυτήρια

Η Εθνική μας Ομάδα παίζοντας καλά στην άμυνα (3 μπλοκ) κάλυπτε τις επιθετικές της αδυναμίες (2/7 σουτ) και πήρε το ελάχιστο προβάδισμα με 9-8 (στο 6′). Με την Ελλάδα να έχει 2/7 σουτ, 6/10 βολές και 9 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ βρέθηκε στο -4 (15-11 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παραχούτσκι φτάνοντας τους 6 πόντους έβαλε για πρώτη φορά τη Λευκορωσία (5/11 τρίποντα) μπροστά με +7 (26-19 στο 13′), αφού η Εθνική μας αντιμετωπίζει προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Οι διεθνείς μας με Κασελάκη, Λούντζη και Αγραβάνη να ξεχωρίζουν απάντησαν με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-2 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 38-28 (στο 18′) αποκτώντας απόλυτα τον έλεγχο του ματς. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-30 και τον Γόντικα να έχει 10 πόντους, 3 μπλοκ και 2 ασίστ.

Επέστρεψε από το +10 η Λευκορωσία αλλά… επιβίωσε η Εθνική

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με την Λευκορωσία χάρη στην άμυνα ζώνης που ακολούθησε να μειώνει σε 42-41 (στο 24′) με επιμέρους σκορ 11-4 και την Εθνική μας να χάνει το ρυθμό και τη συγκέντρωση της. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκαναν ένα μικρό σερί 5-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα των 6 πόντων (47-41 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την επίσημη αγαπημένη να βρίσκεται εκ νέου μπροστά στο +10 (58-48).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και μείωσαν σε 62-60 στο 34ο λεπτό με επιμέρους σκορ 12-2 (!) και άγχωσαν την Εθνική μας. Το σκορ με κάποιες βολές από κερδισμένα φάουλ έγινε για την Ελλάδα 71-62 (στο 37′) με επιμέρους σκορ 9-2 και την έχρισε φαβορί για τη νίκη.

Τελικά παρά τις προσπάθειες των Λευκορώσων για την ανατροπή η Εθνική μας Ομάδα κατάφερε να πάρει τη πολύτιμη νίκη με 77-67 και να μείνει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης.

Που κρίθηκε: Στο 34ο λεπτό η Λευκορωσία μείωσε σε 62-60, όμως η Εθνική με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε με 71-62 στο 37′ και καθάρισε το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Κασελάκης με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Γόντικας με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ. 3 μπλοκ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67.