Ελλάς-Τουρκία: Ο Παπανικολάου έβαψε γαλανόλευκο το θρίλερ στα Άνω Λιόσια

2022-02-25T18:54:09+00:00 2022-02-25T21:50:30+00:00.

25/Feb/22 18:54

Η Εθνική μας, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, πήρε τη νίκη απέναντι στην Τουρκία με 72-71 με βολές του Κώστα Παπανικολάου στα 3” πριν τη λήξη!

Του Σταύρου Μπαρμπαρούση / info@eurohoops.net

ΜΑΤΣΑΡΑ είχαμε στα Άνω Λιόσια, με την Εθνική μας να επιβιώνει στο θρίλερ χάρις σε 2/2 βολές από τον Κώστα Παπανικολάου να παίρνει τη νίκη με 72-71, ανεβαίνοντας στο 2-1, ενώ παράλληλα έστειλε την γειτονική χώρα στο 1-2.

Η “Γαλανόλευκη” βρέθηκε στο +15 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο +10 στο τέταρτο, όμως Μαχμούτογλου και Λάρκιν έφεραν τούμπα το παιχνίδι και έβαλαν την Τουρκία μπροστά.

Παρόλα αυτά στο τέλος αστόχησαν αμφότεροι, με την Ελλάδα να επικρατεί και να κάνει αποφασιστικό βήμα ενόψει της συνέχειας.

Ο Παπαγιάννης και ο Αγραβάνης είχαν από 14 πόντους, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Μουράτος και Παπανικολάου.

Για την Τουρκία ο Μαχμούτογλου είχε 21 πόντους και ο Λάρκιν 10, αλλά με 9 ασίστ.

Κράτησε ο Αγραβάνης την Ελλάδα

Ο Αγραβάνης ήταν απίθανος στην επίθεση και με την ωριμότητα που έδειξε βοήθησε την Εθνική μας να βρει σκορ, όμως η συνέχεια δεν ήταν η καλύυερη για την Εθνική μας. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλειδε στο 13-20 μετά από τρίποντο του Ουζντεμίρογλου, ενώ στην συνέχεια η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (13-23, 11’).

Επέστρεψε η Εθνική

Η απάντηση της Εθνικής ήταν άμεση (22-24, 13’), με την άμυνα της ομάδας μας να ανεβάζει την πίεσή της και τους διεθνείς μας να μπαίνουν ξανά στο ματς. Ένα μικρό ξέσπασμα των Τούρκων έκανε το σκορ 26-30 (16’), όμως η απάντηση ήρθε και η Ελλάδα πέρασε μπροστά (31-30, 28’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-32.

Στο +15, αλλά…

Η Εθνική μας μπήκε με σπασμένα φρένα στο δεύτερο ημίχρονο! Ο ΣΛούκας πήρε τη μπάλα στα χέρια του και έκανε μεγάλη ζημιά στην αντίπαλό μας, με τη διαφορά να ξεφεύγει ακόμα και στους 15 (52-37, 23’). Παρόλα αυτά, ο Λάρκιν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Αμερικανός πήρε πρωτοβουλίες και έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση με το σκορ να γίνεται 56-56 (28’). Λαρεντζάκης και Πρίντεζης βρήκαν σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε το 60-56.

Η ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ του Παπανικολάου έκανε την διαφορά

Η Ελλάδα είδε τον Μουράτο να βγαίνει μπροστά και την διαφορά να φτάνει στους 10 (66-56, 33’), όμως ένα 11-0 της Τουρκίας ήταν αρκετό για να κάνει το σκορ 66-67, 37’). Ο Λάρκιν συνέχισε να παίρνει μπάλες και το σκορ έγινε 68-71 (38’), με τον Παπαγιάννη να μειώνει στον πόντο (70-71, 39’). Ο Σλούκας αστόχησε στα 25’’, ο Μαχμούτογλου αστόχησε σε ένα σουτ απελπισίας και ο Παπανικολάου κέρδισε βολές στα 3’’ για το τέλος. Ο διεθνής φόργουορντ ήταν εύστοχος (72-71), ο Λάρκιν αστόχησε στο σουτ της νίκης και η Εθνική μας πήρε ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη με 72-71.

Δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71.

Πού κρίθηκε:

Ο ανόητο φάουλ του Γκιγίκ πάνω στον Παπανικολάου ήταν κομβικό, με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να είναι ψύχραιμος και να δίνει την πολύτιμη νίκη στην Ελλάδα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Παπανικολάου (10π.) ήταν ο ΗΡΩΑΣ για την Εθνική μας, με τον Παπαγιάννη να είναι επίσης κομβικός στο τέλος, καθώς με δικά του καλάθια η Ελλάδα μείωσε στο τέλος.

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

Τουρκία (Ενέ): Λάρκιν 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4 (1/6 σουτ), Σιπάχι, Γιασάρ 1.