Ελλάδα – Μ. Βρετανία: Πάρτι στο β΄ και πρωτιά στον όμιλο! (videos)

2022-06-30T20:55:07+00:00 2022-06-30T22:01:50+00:00.

30/Jun/22 20:55

Η Ελλάδα έκανε μία σπουδαία εμφάνιση και πήρε μία τη νίκη κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία (93-71), τερματίζοντας πρώτη στον όμιλό της, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Tου Σταύρου Μπαρμπαρούσηinfo@eurohoops.net

Η Ελλάδα είναι και πάλι εδώ!

Η Εθνική ομάδα έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία και πήρε τη νίκη με 93-71, στο φινάλε του πρώτου γύρου των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Οι Βρετανοί έβαλαν δύσκολα στην ελληνική ομάδα, αλλά σε ένα κατάμεστο γήπεδο στη Λάρισα, οι διεθνείς έκαναν φοβερά και τρομερά πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο. Όλα αυτά στο ντεμπούτο του Ιτούδη στον πάγκο.

Μόνο στη τρίτη περίοδο, σκόραραν 30 πόντους και δέχθηκαν μόλις 10 (5 βολές), με τους ΝτόρσεϊΠαπαγιάννη-Αγραβάνη-Παπαπέτρου να δείχνουν τον δρόμο.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ”γαλανόλευκη” ανέβηκε στο 3-1 και είναι οριστικά πρώτη στον όμιλο, με τη Μεγάλη Βρετανία να μένει στο 1-2. Θυμίζουμε ότι η Μεγάλη Βρετανία είχε κερδίσει στο ματς του πρώτου γύρου με 78-69.

Όλες οι ομάδες του β’ ομίλου (Τουρκία 1-2) έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση, μετά και την αποβολή της Λευκορωσίας από την FIBA.

Στη συνέχεια, θα σχηματιστεί νέος όμιλος με την Σερβία (3-1), Λετονία (3-1) και μία εκ των Βελγίου (2-2)-Σλοβακίας (0-4), με τις ομάδες να ”κουβαλούν” τα αποτελέσματα με τις ομάδες του ομίλου στη δεύτερη φάση.

Αυτό σημαίνει πως η Ελλάδα θα μπει στον νέο όμιλο με 3-1, ενώ μένει να δούμε τι θα γίνει στο ματς της Τουρκίας με την Μεγάλη Βρετανία (3/7).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία του ομίλου

Η εξέλιξη: Η Μεγάλη Βρετανία ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς με 1-12, με την Ελλάδα να έχει 0/7 σουτ, πριν οι Παπαπέτρου-Αγραβάνης μειώσουν σε 9-12 με 8-0 σερί. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να παίρνουν στα χέρια τους τον ρυθμό του αγώνα, όχι όμως και το προβάδισμα, μέχρι και το 10′, με τους Βρετανούς να μένουν οριακά μπροστά με 19-20.

Ο Παπαπέτρου βγήκε μπροστά για το 21-22, με την Ελλάδα να μην έχει σύμμαχο το μακρινό σουτ (1/9 τρίποντα). Ακόμα κι έτσι και με οδηγό την άμυνα, πήρε κεφάλι στο σκορ στο 15′ με 27-25. Η Μεγάλη Βρετανία δεν άφησε σε… ησυχία την Εθνική και δεν την άφησε να ξεφύγει, κλείνοντας μάλιστα το ημίχρονο μόλις στο -1 (39-38).

Η Ελλάδα εμφανίστηκε πολύ ανώτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 14-3 με ΝτόρσεϊΠαπαγιάννη-Αγραβάνη, πήγε στο +12 (53-41), με τη Βρετανία να σκοράρει μόνο με βολές σε 6′. Η Εθνική πάτησε το γκάζι και δεν το άφησε, με το +21 (69-48) να έχει την υπογραφή κυρίως του Ντόρσεϊ, αλλά κυρίως της επίθεσης.

Με την Ελλάδα να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς, τα τελευταία 10′ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι διεθνείς δεν σταμάτησαν να αποδίδουν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, η διαφορά πήγε ακόμα και στο +26 (78-52), για να έρθει τελικά η νίκη με το τελικό 93-71.

Πού κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο, όταν το 39-38 έγινε 69-48, με την Ελλάδα να δέχεται μόλις 10 πόντους, εκ των οποίων μόλις οι πέντε ήταν από βολές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντόρσεϊ έδωσε μεγάλη ώθηση στην Ελλάδα με 13 πόντους-7 ασίστ, όπως ακριβώς είχαν κάνει πριν οι Παπαπέτρου με 13 πόντους-3 ριμπάουντ και Αγραβάνης με 16-3. Σταθερά αποτελεσματικός ο Παπαγιάννης με 14 πόντους-10 ριμπάουντ, 11 πρόσθεσε ο Μποχωρίδης και ο Αντετοκούνμπο 10.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 16, Ντόρσεϊ 13, Γκίκας 3, Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 13, Αντετοκούνμπο 10, Μποχωρίδης 11, Καλαϊτζάκης 2, Κασελάκης 7, Λαρεντζάκης, Λούντζης 2, Παπανικολάου 2

Μεγάλη Βρετανία (Ρέινκινγκ): Κλαρκ 3, Χέσον 23, Ολασένι 10, Ουίτλ 15, Ουίλαν 12, Άντερσον, Μπίγκμπι-Ουίλιαμς 2, Ντιλέαρ, Τζόνσον, Λόσον, Λοτιέ-Ογκουνλέι 2, Βαν Όστρουμ 4