Εθνική Παίδων: Άνετο +20 επί της Ισπανίας με σούπερ Λιοτόπουλο και Αβδάλα!

2022-07-27T22:24:18+00:00 2022-07-27T23:51:02+00:00.

27/Jul/22 22:24

Η Εθνική Παίδων έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ισπανία, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επικρατεί με το άνετο 80-60 στο δεύτερο φιλικό των δύο ομάδων στη Γρανάδα.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Εύκολο βράδυ πέρασε στην Ισπανία η Εθνική Παίδων!

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, ο οποίος όμως δεν έκατσε στον πάγκο στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν είχε πρόβλημα κόντρα στους Ισπανούς και επικράτησαν άνετα με 80-60 δείχνοντας πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του Ευρωμπάσκετ Κ16 στη Βόρεια Μακεδονία (12-20/8)

Στο πρώτο μισό οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στο δεύτερο οι διεθνείς μας ήταν διαστημικοί και με όπλο την άμυνα πήραν τη τρίτη τους φιλική νίκη, μετά τις δύο που πήραν στα φιλικά κόντρα στην Τουρκία.

Ο Λιοτόπουλος με 18 και ο Αβδάλας με 17 ήταν οι κορυφαίοι της Εθνικής μας, ενώ 12 με 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ πρόσθεσε ο Κομνιανίδης.

Η εξέλιξη:

Η ελληνική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Μπορεί να έχανε τις μικρές διαφορές που έπαιρνε, αλλά αντιδρούσε άμεσα και κρατούσε τα ηνία. Έφτασε στο 2-7 (1’30’’) και στη συνέχεια από το 7-7 (4’), έφτασε στο 7-13 (5’15’’) παλεύοντας σε κάθε φάση. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου έφτασε στο +8 (18-26, 12’30’’).

Η Ισπανία μείωσε και πάλι (26-27, 16’) με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται και την Ελλάδα να γράφει το 26-32 (17’10’’). Η διαφορά εξανεμίστηκε και πάλι με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό (36-35, 21’). Ο Βαγγέλης Ζιάγκος είδε τους παίκτες του με το μαχητικό τους πνεύμα και μεγάλη προσπάθεια σε κάθε φάση στην άμυνα να ανεβάζουν το δείκτη της διαφοράς να παίρνει διψήφια τιμή (36-47, 25’).

Η Εθνική Παίδων κυριαρχούσε σε άμυνα, επίθεση και ριμπάουντ για να φτάσει στο +20 (36-56, 27’). Η Ισπανία έκανε τη δική της αντεπίθεση (42-56, 28’45”) με την Ελλάδα να οδηγεί και πάλι στο +20 (44-64, 32’40”), μόνο για να δει την απόσταση να μειώνεται και πάλι με δύο μακρινά σουτ (52-64, 34′). Η αντίδραση ήταν και πάλι εκεί για να διαμορφωθεί το 52-73 (36’40”) και τελικά το 60-80 με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Σαμόν, Ντε Μάρκος

Δεκάλεπτα: 17-18, 32-35, 42-60, 60-80

Ελλάδα (Ζιάγκος): Μαραγκουδάκης 1, Λιοτόπουλος 18 (1), Σπαρτάλης 3, Ροζακέας 6 (2), Τσαχτσίρας 7 (1), Επαμεινώνδας, Αδαμόπουλος 3, Αβδάλας 17 (1), Κομνιανίδης 12 (2τρ. 9ρ, 7 α. 3κλ.), Πατρίκης 7, Χαβούτσας 2, Γκόλαντας 2