Εθνική U18: Νικηφόρα πρεμιέρα με “20άρα” Σαμοντούροβ

2022-07-30T16:58:15+00:00 2022-07-30T21:46:26+00:00.

30/Jul/22 16:58

Με νίκη κόντρα στην Τσεχία (56-67) ξεκίνησε την πορεία της η Εθνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18.

Πρεμιέρα με το… δεξί για την Εθνική Εφήβων!

Η ”γαλανόλευκη” νίκησε την Τσεχία με 56-67, στο πρώτο ματς της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, που διεξάγεται στην Τουρκία (30/7-7/8).

Η Ελλάδα ξεκίνησε πιο δυνατά και έφτασε ακόμα και στο +12, για να κλείσει τη πρώτη περίοδο στο υπέρ της 13-22. Οι Τσέχοι αντέδρασαν και πέρασαν και μπροστά με 29-27 στο 16′, για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-35.

Ουσιαστικά, το παιχνίδι τελείωσε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους διεθνείς του Καντζούρη να ξεφεύγουν με 39-53 στο 27′, για το 44-53 στο 30′.

Η Τσεχία έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 50-55, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της Ελλάδας με 52-61, για πάρει τελικά τη νίκη με , αν και είχε μόλις 2/20 τρίποντα και 17/29 βολές.

Ο Σαμοντούροβ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους-13 ριμπάουντ-5 μπλοκς και 6/9 σουτ-8/14 βολές, ενώ ο Πλώτας πρόσθεσε 15 πόντους με 5/8 σουτ. Για τους ηττημένους, προσπάθησε με 24 πόντους (8/13 σουτ) ο Όλμπορτ.

Θυμίζουμε ότι προκρίνονται και οι τέσσερις ομάδες στον επόμενο γύρο, με τον όμιλο της Ελλάδας να διασταυρώνεται σε νοκ άουτ ματς με αυτόν των Λιθουανίας, Κροατίας, Ιταλίας, Μαυροβουνίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 31-35, 44-53, 56-67

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης 2, Δήμου, Πλώτας 15, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 20, Ευσταθίου 3, Κορκόντζελος 11, Λαγός 4, Καλλιοντζής, Καλατζής, Σπρίντζιος 8, Ζούγρης 4

Σλοβενία 0-1

Ο Ηλίας Καντζούρης είπε μετά το ματς: «Κάθε πρεμιέρα κρύβει δυσκολίες. Πολύ δε περισσότερο όταν μιλάμε για παιδιά που δεν έχουν ουσιαστικά παίξει ποτέ σε τέτοιες διοργανώσεις, εξαιτίας της κατάστασης που επικρατούσε τα δύο τελευταία χρόνια με την πανδημία. Παρουσιαστήκαμε συνεπείς στην άμυνα και αυτό ήταν που κάλυψε την αστοχία μας στον επιθετικό τομέα και τα πολλά μας λάθη. Έρχεται μια καινούρια μέρα. Κρατάμε τη νίκη και θέτουμε ως στόχο να παρουσιαστούμε καλύτεροι αύριο»

Ο Νίκος Πλώτας, πρόσθεσε: «Ήταν το πρώτο μου ευρωπαϊκό παιχνίδι κι εμένα και των άλλων παιδιών δηλαδή, αλλά κάναμε αυτό το πρώτο βήμα με νίκη που είναι και το πιο σημαντικό. Η αλήθεια είναι πως έχουν ψηλά κορμιά και εμείς προσπαθήσαμε να τους πιέσουμε και να τους δυσκολέψουμε. Κλέψαμε μπάλες και παίξαμε στο ανοιχτό γήπεδο, παίρνοντας έτσι και εύκολους πόντους.

Δεν θέλουμε να ξεχωρίσουμε ατομικά. Προφανώς ήρθαμε εδώ για να κάνουμε κάτι καλό για τη χώρα μας από τη στιγμή που αυτήν εκπροσωπούμε εδώ. Πάνω από όλα η ομάδα. Όλοι παίζουμε ο ένας για τον άλλον. Με αυτή τη νοοτροπία μπαίνουμε κάθε μέρα στο γήπεδο.

Είδαμε λίγο και σήμερα, το παιχνίδι των Σέρβων, αφού έπαιζαν πριν από εμάς. Θα είναι σίγουρα ένα δύσκολο παιχνίδι. Θα πρέπει να είμαστε ακόμη πιο συγκεντρωμένοι και να μην κάνουμε τόσα λάθη. Επίσης θα πρέπει να βρούμε περισσότερο ρυθμό στα σουτ, ώστε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα»