Εθνική U18: Άσχημο φινάλε και ήττα από τη Σερβία

2022-07-31T21:35:56+00:00 2022-07-31T22:24:16+00:00.

31/Jul/22 21:35

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, με την Σερβία να πατάει το γκάζι στο φινάλε, για το 63-77.

Στο 1-1 είναι πλέον η Εθνική U18, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην Τουρκία (30/7-7/8).

Η Σερβία ήταν σαρωτική μετά το 25′, για κάνει το 2/2 στον τρίτο όμιλο με το τελικό 63-77.

Η Εθνική σούταρε με 32,26% (13/39 δίποντα, 7/23 τρίποντα) και είχε 15 λιγότερα ριμπάουντ από τη Σερβία (33 έναντι 48).

Η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 13-7, αλλά γρήγορα η Σερβία πήρε τα ηνία, για το 16-21 στη πρώτη περίοδο. Η συνέχεια ανάλογη, παρά τις προσπάθειες του Καλατζή, για το +7 (31-38) των Σέρβων στο ημίχρονο.

Η διαφορά πήγε ακόμα και στους 9 (35-44), με τον Σαμοντούροβ να μειώνει σε 47-49, για να ακολουθήσει ένα 0-6 των Σέρβων, με την Ελλάδα να μην σκοράρει τα τελευταία 4:20′ του τρίτου δεκαλέπτου (47-55).

Το ματς… έλαβε τέλος στη τέταρτη περίοδο με το 50-59 να γίνεται 54-77 στο 37′ και κάπως έτσι, το ματς έγινε τυπική διαδικασία, πριν ολοκληρωθεί με σκορ 63-77.

Ο Καλατζής είχε 12 πόντους και ο Σαμοντούροβ 12 πόντους-5 ριμπάουντ, με τους δύο αυτούς παίκτες να είναι οι μοναδικοί διψήφιοι της Εθνικής.

Για την Σερβία, 18 είχε ο Κούρκιτς, 17 πόντους-8 ριμπάουντ ο Ραντάκοβιτς, 15-7 ο Ντζόκοβιτς και 11-11 ο Μιλένκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 31-38, 47-55, 63-77

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης 5, Δήμου, Πλώτας 3, Κωνσταντινίδης, Σαμοντούροβ 12, Ευσταθίου 2, Κορκόντζελος 9, Λαγός 8, Καλλιοντζής 2, Καλατζής 12, Σπρίντζιος 6, Ζούγρης 4

Θυμίζουμε ότι προκρίνονται και οι τέσσερις ομάδες στον επόμενο γύρο, με τον όμιλο της Ελλάδας να διασταυρώνεται σε νοκ άουτ ματς με αυτόν των Λιθουανίας, Κροατίας, Ιταλίας, Μαυροβουνίου.

Τσεχία 0-2

O Ηλίας Καντζούρης σχολίασε μετά το ματς: «Χάσαμε το έλεγχο μέσα από κακή αμυντική λειτουργία στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Σε όλο το παιχνίδι δεν είχαμε τις λεπτομέρειες μαζί μας, παρ’ όλα αυτά δείξαμε κατά διαστήματα ότι άμα παίζουμε μαζί και συγκεντρωμένα μπορούμε να διεκδικήσουμε πράγματα»