Εθνική U18: Πάλεψε κόντρα στην Γερμανία, αλλά τελικά 12η (video)

2022-08-07T16:55:31+00:00 2022-08-07T22:01:09+00:00.

07/Aug/22 16:55

Η Ελλάδα προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Γερμανία (74-67) και τερμάτισε στην 12η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε.

Η Εθνική U18 επέστρεψε από το -17 κόντρα στην Γερμανία, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και γνώρισε την ήττα με 74-67, για να τερματίσει στην 12η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την Ελλάδα, με την Γερμανία να ξεφεύγει με 28-15 στη πρώτη περίοδο. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες στο 44-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία άλλη υπόθεση για την Εθνική. Με επιμέρους 2-17, μπόρεσε να μειώσει σε 47-46 στο 28′, όμως η προσπάθεια έμεινε εκεί, με τους Γερμανούς να αντιδρούν και να κλείνουν στο +6 (54-48) τη περίοδο.

Η Γερμανία πήρε και πάλι τον έλεγχο του ματς, για το 61-52, με τον Μπιλάλη να κάνει το 61-58 στο 37′ και το 67-64 στο 39′. Οι Γερμανοί έκαναν ένα 5-0 (72-64) και κάπου εκεί ολοκληρώθηκε το ματς με τελικό σκορ το 74-67.

Ο Μπιλάλης προσπάθησε -απόντος του τραυματία Σαμοντούροβ- με 13 πόντους, όπως και ο Κορκοντζέλος με 10 και ο Ζούγρης με 10. Για την Γερμανία, μεγάλο ματς έκαναν οι Χάρτμαν-Σούλτε με 12 και ο Ραπικέ με 10.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 44-29, 54-48, 74-67

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης 13 (1), Δήμου 9 (3), Λαγός 4, Σπρίντζιος 2, Ζούγρης 10, Ευσταθίου 4, Καλατζής 5 (1), Καλλιοντζής 4, Κωνσταντινίδης 2, Κορκόντζελος 10 (2), Πλώτας 4