Εθνική Νεανίδων: Ηττήθηκε από την Πολωνία και έμεινε εκτός οκτάδας

2022-08-10T19:54:45+00:00 2022-08-10T19:54:45+00:00.

10/Aug/22 19:54

Η Εθνική Νεανίδων δεν τα κατάφερε κόντρα στην Πολωνία και έμεινε εκτός των “8” του Πανευρωπαϊκού του Ηρακλείου.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ήττα και αποκλεισμός από τη συνέχεια του Πανευρωπαϊκού Νεανίδων για την Εθνική μας.

Το συγκρότημα του Κώστα Κεραμιδά έκανε πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο (μόλις 3 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) και δεν μπόρεσε να κοντράρει την Πολωνία, η οποία επικράτησε με το ευρύ 69-46, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πλέον η Εθνική μας θα παλέψει για τις θέσεις 9-16, μέσα από τους αγώνες κατάταξης.

Την ήττα από την Πολωνία με 69-46 γνώρισε η Εθνική Νεανίδων και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού U18 που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Κορυφαία για την ομάδα μας ήταν η Παλάσκα με 14 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε η Δαμουλάκη.

Η εξέλιξη:

Η Πολωνία αιφνιδίασε την Εθνική στο ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε με 5-0, όμως στη συνέχεια η Ελλάδα βρήκε λύσεις με μακρινά σουτ και κατάφερε να κάνει το 16-12 (8’30’’) με τρίποντο της Μπαξεβάνου.

Η Ελλάδα έφτασε στο +6 (18-12, 10’45’’), αλλά η Πολωνία επέστρεψε φέρνοντας την διαφορά στον πόντο (18-17). Κούπερ και Παλάσκα έδωσαν λύσεις κάνοντας το 25-17 (13’ 15’’), με την Πολωνία να χτυπά από τη γραμμή των 6,75μ. παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (35-32) με το τέλος του ημιχρόνου.

Η Πολωνία έφτασε τη διαφορά στο +9 (44-35, 26’) και λίγο πιο μετά στο +13 (48-35 29’) με την Εθνική να έχει πετύχει μόλις τρεις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτα κάνοντας παράλληλα και πολλά λάθη. Δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και λύσεις στην επίθεση.

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με την Πολωνία να φτάνει στην νίκη με 69-46 και να προκρίνεται στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Γιούρτσεβιτς (Κροατία), Κογίτσι (Τουρκία), Μπελούσοβα (Λετονία)
Δεκάλεπτα: 16-12, 32-35, 35-48, 46-69
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Μπαξεβάνου 9(1), Δαμουλάκη 11, Κελεμένη 4, Παλάσκα 14(2), Παναγιωτίδη 2, Αλεξιά, Χρηστάκη, Κούπερ 4, Σταματάκη, Τσάμη, Βασιλείου 2.