Εθνική Κορασίδων: Εύκολο έργο απέναντι στη Δανία

2022-08-20T16:58:40+00:00 2022-08-20T16:58:40+00:00.

20/Aug/22 16:58

Η Εθνική Κορασίδων πήρε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ Κ16, επικρατώντας άνετα της Δανίας (67-50) στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Εύκολο μεσημέρι πέρασε η Εθνική Κορασίδων, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επικρατεί άνετα της Δανίας με 67-50 και να δείχνει πως άφησε πίσω την βαριά ήττα από τη Γαλλία στην πρεμιέρα.

Το πρώτο μισό ήταν αμφίρροπο, με την Ελλάδα να πατάει γκάζι μετά την ανάπαυλα και να ξεφεύγει, παίρνοντας τη νίκη που τη φέρνει στο 1-1. Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής μας στη φάση των ομίλων θα είναι η Τσεχία την Κυριακή (21/8).

Η Στολίγκα με 23 ήταν η κορυφαία της Εθνικής μας, ενώ 12 πρόσθεσε η Ζιάκα.

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν στην πρώτη περίοδο (8-8 στο 6’20”, 10-10 στο 6’45”). Στη συνέχεια η Δανία πήρε ένα μικρό προβάδισμα (17-12, 12′) με την Ελλάδα να ακολουθεί (17-17, 14′) και να παίρνει για μια στιγμή και τα ηνία (21-22, 17′) με την Στολίγκα, η οποία έγραψε και το 25-25 (18′).

Η ελληνική ομάδα, όπως έκανε και στα φιλικά, μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο. Το 34-34 (24′) έγινε 34-43 (26’40”) με τη Δανία να επιμένει (39-43, 27’20”) και το δεκάλεπτο να κλείνει 39-46. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η Στολίγκα οδήγησε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (39-49, 30’10”).

Τσινασλανίδου και Χωλοπούλου την ακολούθησαν για το +14 (40-54, 33’20”) με τις παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη να ανεβάζουν την πίεση, αλλά και να βρίσκουν καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση. Η απόσταση αυξήθηκε με τη Ζιάκα να την στέλνει στο +20 (40-60, 35’10”) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και ένα 14-1 από την ελληνική ομάδα στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας ως το τελικό 50-67 και την πρώτη νίκη.

Διαιτητές: Μεντόθα Ολγάδο (Ισπανία), Μπαλνιονιτέ (Λιθουανία), Τιμπόρ (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 10-10, 28-25, 39-46, 50-67

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 2, Χατήρα 1 (6ρ, 6 α), Καλογήρου, Στολίγκα 23 (5/8τρ.), Ζιάκα 12 (8ρ, 3 α, 5κλ), Χολωπούλου 7 (1), Φελούρη 10 (2), Γιαπιτζόγλου 4, Παρασκευοπούλου 2, Σιουμουρέκη, Σύρπα 3, Τσινασλανίδου 3