Σλοβενία: Ντράγκιτς και Τσάνταρ πήραν το… φιλικό ντέρμπι με την Κροατία

2022-08-20T22:36:20+00:00 2022-08-21T03:01:22+00:00.

20/Aug/22 22:36

Η Σλοβενία πήρε μια σπουδαία φιλική νίκη, επικρατώντας της Κροατίας με 94-88, σε ένα ματς όπου οι NBAers των Σλοβένων έκαναν τη διαφορά.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Σε ένα σπουδαίο φιλικό, η Σλοβενία πήρε τη νίκη απέναντι στην αντίπαλο της Εθνικής μας στο Ευρωμπάσκετ, Κροατίας, με 94-88, έχοντας σε σπουδαία κατάσταση τους Βλάτκο Τσάντσαρ, Γκόραν Ντράγκιτς, αλλά και Λούκα Ντόντσιτς.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και η Σλοβενία έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη, με την οποία κλείνει ιδανικά τα φιλικά προετοιμασίας ενόψει των επίσημων υποχρεώσεών της.

Ο Βλάτκο Τσάντσαρ ξεχώρισε με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Γκόραν Ντράγκιτς στα 16 λεπτά που αγωνίστηκε μέτρησε 19 πόντους και 9/11 σουτ εντός παιδιάς. Από κοντά και ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος μπορεί να μην ήταν από… άλλο πλανήτη αυτή τη φορά, όμως γέμισε τη στατιστική του με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για την Κροατία, την οποία η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στον όμιλο της Ιταλίας, ο Ντάριο Σάριτς μέτρησε 18 πόντους, με τους Μπογκντάνοβιτς και Ζούμπατς να ακολουθούν με 15 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-25, 41-46, 77-72, 94-88