Ελλάδα – Σερβία 97-92: “Ρογκ” εντ ρολ στα Άνω Λιόσια! (videos)

2023-02-24T20:15:17+00:00 2023-02-24T21:47:16+00:00.

24/Feb/23 20:15

rogkavopoulos

Η Ελλάδα ήταν αδιάφορη… μόνο βαθμολογικά και πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Σερβία με 97-92, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023! Απίστευτη εμφάνιση από Ρογκαβόπουλο και Μωραϊτη με 51 πόντους!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ελλαδάρα, ομαδαρά!

Η Εθνική κέρδισε την Σερβία στα Άνω Λιόσια με 97-92, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Η γαλανόλευκη έβγαλε αντίδραση στη τελευταία περιόδο επιστρέφοντας από το -13, για να πανηγυρίσει τη νίκη στην παράταση.

Μία νίκη που ήρθε μετά από μία φοβερή προσπάθεια όλων των διεθνών, μα κυρίως από τους Ρογκαβόπουλο και Μωραϊτη που είχαν 28 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Ειδικά ο πρώτος ήταν… φωτιά στην παράταση και με τρία σερί τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα, που κράτησε μέχρι τέλους.

Η Εθνική είναι πλέον στο 6-3, όμως δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά του πρώτου ματς (σε περίπτωση ισοβαθμίας), το οποίο είχαν πάρει οι Σέρβοι με 100-94 και πάλι στη παράταση.

Όσο για τους ηττημένους του Μιλουτίνοφ (24 πόντοι-9 ριμπάουντ), βρίσκονται στο 5-4 και θέλουν πάση θυσία τη νίκη κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία (27/2) για τη πρόκριση.

Όσο για την Ελλάδα, που αντιμετωπίζει την Λετονία εκτός έδρας (27/2) στο φινάλε των αγώνων, έχει πάρει εδώ και καιρό το εισιτήριο για τα τελικά.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία του ομίλου

Η εξέλιξη

Η Εθνική ξεκίνησε άστοχα με 0/6 σουτ και χρειάστηκε πάνω από 4′ για να σκοράρει για πρώτη φορά (3-1). Την ίδια στιγμή, η Σερβία είχε 0/4 σουτ και 1/2 βολές, αλλά κατάφερε άμεσα να πάρει τον έλεγχο του ματς και το προβάδισμα, με τον Μιλουτίνοφ να δεσπόζει. Η ελληνική ομάδα δεν ευστόχησε σε κανένα δίποντο μέχρι το 10′, για το -7 (8-15).

Το σκηνικό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο άλλαξε, με την Ελλάδα να βγάζει αντίδραση και να πιέζει ασφυκτικά την Σερβία. Όλα αυτά απέδωσαν στην επίθεση για το 20-21 στο 13′ με Ρογκαβόπουλο και Μωραϊτη. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε κέφια Μιλουτίνοφ-Γιόβιτς, που έγραψαν το 30-39 στο ημίχρονο.

Οι Σέρβοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έτσι φτάσαμε στην μέγιστη διαφορά που είχαμε δει μέχρι εκείνο το σημείο (25′) με το 35-48. Και ενώ η Σερβία έδειχνε να μην έχει πρόβλημα, μένοντας σταθερά στους 10+ πόντους, η Εθνική κατάφερε και πάλι να βγάλει αντίδραση, για το 46-54 στο 27′. Η ”βόμβα” του Μωραϊτη από τα 20 μέτρα στο 30′ έφερε το -7 για την Ελλάδα (55-62).

Το παιχνίδι είχε άλλον ρυθμό, όπως και η Ελλάδα, η οποία μείωσε σε 63-65 στο 33′ με φοβερές άμυνες και τους Ρογκαβόπουλο-Μωραϊτη. Ο Χουγκάζ μπήκε στην εξίσωση (69-68), με το ματς να γίνει… ματσάρα, για το 78-78 στο 39′. Ο Μιλουτίνοφ έκανε το 78-80, ο Μωραϊτης το 80-80 στο -25”, με τον Γιάραμαζ να μην βρίσκει στόχο για το 80-80 στο 40′.

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στο έξτρα πεντάλεπτο με τους Μωραϊτη και Ρογκαβόπουλο να δείχνουν τον δρόμο για το 89-85, με τον δεύτερο να έχει τρία σερί τρίποντα. Η Σερβία μείωσε σε 89-87 στο 39′, με τον Χατζηδάκη να σκοράρει (91-87) στο -37”. Ο Μωραϊτης πήγε στις βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ στο -7”, έκανε το 95-92 και έδωσε τη νίκη στην Ελλάδα με 97-92.

Πού κρίθηκε

Στα τρία σερί τρίποντα του Ρογκαβόπουλου για το 89-85, αλλά και στο αντιαθλητικό φάουλ στον Μωραϊτη στο -7” για το 95-92.

Ο Ρογκαβόπουλος ήταν απολαυστικός με 28 πόντους (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές) και 4 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης ο Μωραϊτης με 23 πόντους (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80, 97-92

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μωραΐτης 23 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2

Σερβία (Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοβ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5 (8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 24 (9/12 δίποντα, 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρίστιτς 10 (5/5 δίποντα), Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς